Remek szójajoghurt készítése házilag
hirdetés
Amennyiben valaki nem kedveli a tejet vagy érzékeny rá, akkor nyugodtan fogyasszon szójából készült termékeket. Ezeket is pont olyan egyszerűen el lehet házilag készíteni, mint a rendes tejet tartalmazó tejtermékeket. E cikkben a házi szójajoghurt receptje kerül leírásra, melyet bárki, a kezdő háziasszonyok is nagyon könnyen el tudnak készíteni. Ráadásul leírjuk a natúr joghurt elkészítését is házilag.
A szójajoghurt alapanyaga csak két alkotóelem: a szójatej valamint a joghurt. A joghurt helyett joghurtoltó anyagot is lehet vásárolni már sok helyen. A házi szójajoghurt elkészítésének menete a következő. A szójatejet melegítsük fel gázon úgy negyven fokosra, majd keverjünk bele 1 - 2 evőkanál natúr joghurtot.
hirdetés
Ezt követően, tegyük termoszba a keveréket, hogy meleg maradjon és pihentetni is kell legalább fél napon keresztül. Mikor letelt az idő, akkor öntsük ki a termoszból. Amennyiben sikerült finom savanykás illatot kell éreznünk. Mivel a recept készen is van, a következő alkalommal vállalkozhatunk nyugodtan a szójatej házilagos elkészítésére is.
Ehhez áztassuk be a babot, s ezt követően főzzük meg azt, és a végén daráljuk, majd szűrjük le. Látható, hogy magának a szójatejnek sem bonyolult az elkészítése, és akkor már tényleg kijelenthetjük, hogy teljesen házi szójajoghurtot készítettünk. A kész joghurtot fogyaszthatjuk gyümölcsökkel, lekvárral, puffasztott rizzsel vagy miért is ne különböző magvakkal is.
Natúr joghurt házilag
Hozzávalók:
- 1-1.5 liter házi tej
- egy kis doboz ( úgy 2 dl-es) élőflórás natúr joghurt
- nyolc, tíz fekete bodza virágernyő (csak, ha bodzásat szeretnénk készíteni)
Fontos megjegyezni, hogy a tej legyen friss termelői tej. A legszuperebb a még lefölözetlen nyers tej, aminek a zsírtartalma négy százalék körüli, vagy akár még magasabb. Viszont, ha ilyenhez nem tudunk hozzájutni, akkor megfelelő lesz a bolti, nem tartós tej is. Ebből is inkább a 3,6 százalék zsírtartalmút vegyük meg. A natúr joghurt dobozán legyen rajta az élőflórás feliratot, mert ez arra utal azt, hogy még elő anyagról beszélünk. Ha ugyanis hőkezelt joghurtot veszünk meg, akkor annak nincs előnyös hatása a szervezetünkre, és nem lehet belőle még több joghurtot készíteni, mivel ahhoz élő baktériumkultúra szükséges.
Elkészítése:
A tejet forraljuk fel, mégpedig azért, hogy biztosan ne legyen benne semmilyen élő mikroorganizmus. Ezt követően hűtsük le kb. 42 fokosra. A tetején létrejövő hártyát szedjük le. Keverjük el benne az előzőleg szoba hőmérsékletűre melegedett élőflórás natúr joghurtot. Öntsük az egészet egy fedéllel jól lezárható kerámia, porcelán, üveg, avagy műanyag edénybe, zárjuk le, és tegyük olyan helyre, ahol 42 fokot tudunk biztosítani neki nagyjából nyolc órán keresztül (egyes források négy órás elkészítést emlegetnek, de szerintünk nem kell sietni). A hőmérséklet megtartására több lehetőségünk is van. Készíthetjük a tejet termoszban, és akkor ez meg is van oldva egyszerűen, vagy tehetjük hőtartó táskába az edényt. Amennyiben egyik sincsen, akkor a száraz dunsztnál használt módszer szuperül megfelel: takarókkal béleljünk ki (alul is) egy lavórt vagy vájlingot, és annak a közepére állítsuk a lezárt edényt, ezt követően felülről is jól bugyoláljuk be. A legvégén tegyük több réteg takaró, paplan, vagy ha van tollpárna alá az egészet. Így hagyjuk pihenni 6 - 8 - 10 órát. Minél tovább hagyjuk, annál sűrűbb lesz a joghurt. 12 - 13 óránál tovább viszont nem ajánlott otthagyni, mert egy bizonyos állagnál tovább nem sűrűsödik. Ha készen van, akkor várjuk meg amíg lehűl, s tegyük hűtőbe, ahol 8 - 10 napig garantáltan eláll. Ízesíthetjük lekvárral, gyümölcssziruppal, mézzel, de a legjobb natúr. Fogyasszuk minden nap, és rövid időn belül szervezetünk hálás lesz érte.