Miről is szól Halloween?
hirdetés
Az ünnepig alig van hátra egy hét, és sok zöldségesnél már kaphatók a nagy, kövér sütőtötökök, amikkel a kereskedő igazán október utolsó napjaiban fog nagyot kaszálni, ilyenkor ugyanis több kézműves kör tart tökfaragó fesztivált. Ennek az a lényege, hogy ezek a csoportok úgynevezett jegyeket árulnak, amivel "foglalhatunk" magunknak egy tököt, és a befolyt összegből a csoport a kitűzött dátumig bevásárolnak többszáz kiló tököt, melyeket akár szabad téren, akár egy bérelt helyiségben sablon alapján vagy saját ihletből faragnak ki, majd a legszebbnek választott tök tulajdonosa valamilyen jutalmat kap.
De visszatérve a témához: mit is ünneplünk Halloween-kor?
hirdetés
A Halloween valójában egy ősi kelta ünnep, aminek őse a samhain volt, a boszorkányok, kísértetek és egyéb szellemek ünnepe, ami egy kelta halálisten, Crom Cruach, a druidák istenének kultuszában gyökerezik. A samhaim-ot a május elsejei ünnep, az év naposabb részének eljövetelének ellenpontjaként tartották meg október 31.-én.
Samhain napját a kelták az óév utolsó napjának tartották, amikor is a holtak lelkei, különösen a rosszakaró, rosszindulató, ártó szellemek feljönnek az élők közé az alvilágból, és ezért ördög-és szelleműző rituálékat tartottak, hogy megtisztítsák házaikat a rossz szellemektől.
A Halloween eredete mégis az ókori Rómáig nyúlik vissza, amikor a Brit-sziget jelentős részét a rómaiak elfoglalták. Mivel a rómaiak sok kelta népet is leigáztak és a Birodalomba olvasztottak, sok eredetileg római ünnep összemosódott a kelta ünnepekkel, így került be a rómaiak ünnepei közé a Samhain is.
A hiedelem szerint Samhain éjszakáján vándoroltak az óév elhunyt lelkei a holtak birodalmába, és vándorlásukkal összezavarták az élők életét. Az emberek ételt és állatokat áldoztak a lelkeknek, hogy megkönnyítsék vándorlásukat.
A kereszténység terjedésével a Halloween éjszakája a sötétség kezdetét jelentette, mert a kelták hite szerint a napisten a halál és a stötétség istenének, Crom Cruach fogságába került, ezért
Samhain éjszakáján összehívták a halottakat, akik különböző formákban, gonosz állatok képében jelentek meg. Ekkor a kelták egy hegytetőn tölgyfa alatt gyülekezve tüzet gyújtottak és termény-és állatáldozatot mutattak be, másnap pedig a parázsból minden házba vittek egy keveset, hogy azzal melegen tartsák az otthonokat, a szellemeket pedig elkergessék vele. Az emberek állatbőrökbe bújtak és háromnapos ünnepet tartottak Crom Cruach isten tiszteletére.
A töklámpás
A töklámpás a Halloween legjellemzőbb jelképe és tradicionális szimbólima. A faragott sütőtök eredetileg az amerikai aratásünnep szimbóluma volt, mielőtt Halloween-i jelképpé vált.
Egy ír legenda szerint Jack O'Lanthern részeges kovácshoz egyszer odament az ördög és meghívta egy italra, majd magával hívta a pokolba. De Jack valójában nem akart vele menni, ezért kitalált egy tervet. Megkérte az ördögöt, hogy válasszon egy almát az almafájáról, és amikor az örgdög felmászott, Jack egy keresztet rajzolt a fára, amitől az ördög megrettent, és nem mert lejönni a fáról.
Végül addig-addig egyezkedtek, míg az ördög megígérte, hogy soha nem fogja Jack-et kísérteni, mire a kovács megengedte, hogy lejöjjön a fáról. Amikor azonban Jack meghalt, lelke a menny és a pokol között rekedt: a mennybe részeges és bűnös életmódja miatt, a pokolba az ördöggel kötött alkuja miatt nem kerülhetett. Végül az ördög megszánta Jack-et, és a pokol örökké izzó parázsából egy keveset egy takarmányrépába tett, hogy azzal világíthassa meg az utat a kovács vissza az élők világába.
A szájhagyomány persze sok változatot hozott létre a répától a karalábéig, viszont amerikában a tök lett a lámpás maga, mivel könnyen vájható és a betakarítás jelképeként is időszerű volt.
Halloween, a gyerekek ünnepe
Amerikában hagyományosan a gyerekek különböző ijesztő szörnyetegeknek, állatoknak, zombinak, vámpírnak, vérfarkasnak, gyilkosnak öltöznek be, és édességért házalnak. Csengetés vagy kopogtatás után "Trick or trat!" felkiáltással köszönnek, ami nagyjából annyit jelent, hog az otthoniak megajándékozzák őket édességgel vagy megijesztik őket. A fiatalok és a felnőttek erre az alkalomra jelmezbált rendeznek.
New York Greenich Village részén rendszeren megtartják a Halloween-i felvonulást, amit a televízió is közvetít. A vonuláson énekesek, táncosok, jelmezesek tartanak előadásokat mintegy kétmillió embert vonzva a helyszínre és százezreket a tévé elé.