A vízparton leselkedő veszélyek
hirdetés
A meleg nyári idő beköszöntével a strandszezon is megkezdi nagyüzemi működését. A legtöbb fürdő már kitárta kapuit így a forró napokon akár több száz ember is pancsolhat egyszerre a hűtött medencékben vagy éppen természetes tavakban. Az önfeledt fürdőzésnek azonban nem csak pozitív hatásait érezhetjük, ugyanis a nagyobb vízfelületek rengeteg kórokozóktól hemzsegnek, amelyek akár veszélyesek is lehetnek szervezetünkre.
Fertőző gombák
hirdetés
A gombás fertőzés egyre több áldozatot szed a nyári napfényben való lubickolás közepette. Az egyik elsődleges veszélyforrás, ha az úszás, illetve a medencében tartózkodás után nem zuhanyozunk le. Ennek ugyanis könnyen gombás fertőzés lehet a vége: a bőrgombásodás nem csak a lábujjközökben fordulhat elő, megjelenhet a hajas fejbőrön és a nagyhajlatokban is. A zuhanyozás mellett érdemes a lehető leghamarabb megszárítani a fürdőruhát, vagy szárazra cserélni, és lehetőleg ne használjuk más törölközőjét! A gomba egyébként leggyakrabban a lábon, lábujjközökben jelentkezik, amit már azzal megelőzhetünk, ha nem járkálunk mezítláb a medencék környékén. Ehhez elengedhetetlen a vízálló műanyag papucs, amiben adott esetben a zuhany alá is be tudunk állni. A nem kezelt gombás fertőzés tovább terjedhet a lábhátra, a talp felületére, a körömlemezre is, szövődményként bakteriális felülfertőzés, ekcéma, illetve nyirokérgyulladás is kialakulhat, ezért igen fontos időben elkezdeni a gombaellenes kezelést. A gombásodás elkerülése érdekében minden zuhanyozás után gondosan töröljük szárazra a testet, különös tekintettel a lábujjak közeire és a testhajlatokra. A megelőzésben a gombásodás elleni lábhintőpor is segíthet. Legjobban egyébként a hideg vizes medencéknél elsősorban a medence partja, a strand kövezete és a zuhanyzó okoz problémát. Ezeken a területeken könnyen kerülhet a bőrre baktérium vagy gomba, amely a sebbe vagy a sérülésre jutva fertőzést okoz. Mindezek miatt is nagyon fontos a lábmosó használata, amely megakadályozza, hogy kosz kerüljön a medencébe, és fertőtleníti is a lábat. A zuhanyozóban pedig ajánlott papucsban beállni a víz alá!
Gyulladt szem, eldugult fül
Főleg a gyerekeknél fordul elő, hogy miközben bugdácsolnak a víz alá nyitott szemmel kísérik figyelemmel, mi történik a „mélyben”. Ám a klóros vízben ez nem kifizetődő játék! A szem kötőhártyáját a mesterségesen fertőtlenített vízben található klór egyéni érzékenységtől, illetve az alkalmazott szer töménységétől függően irritálhatja. Ebből kifolyólag minél kevesebb ideig tartózkodjunk a víz alatt, és viseljünk úszószemüveget. Másik veszély a füleinket érinti, mivel a hallójárat tisztán tartásáért felelős fülzsír víz hatására megduzzad, és elzárja a hallójáratot. Az elzáródás mögött pedig gyulladás alakul ki, amely nagyfokú fájdalommal jár és megfelelő terápia híján komoly szövődmények forrása lehet.
Alapszabályok
Azért, hogy elkerüljük a különböző baktériumokat, fertőzéseket mi is sokat tehetünk. Ha betartunk néhány alapszabályt, máris jobban kivédhetjük a betegségeket okozó bacik támadásait!
- Ne járjunk mezítláb a medencék környékén!
- Szárítsuk meg gyorsan fürdőruhánkat, vagy cseréljük szárazra!
-Zuhanyozzunk strandolás után!
-Tartsuk tisztán saját medencénk vizét fertőtlenítő készítményekkel és a víz cseréjével!
Hasonló ok miatt lehet veszélyes mezítláb járkálni a medence környéki nedves betonon is, ahol a gyorsan felmelegedő pocsolyák ideálisak a kórokozók számára. Amennyiben betartjuk az említett alapszabályokat, nem kell félnünk, felhőtlenül örülhetünk a nyárnak és a pihenésnek!
F.Zs.