Így védjük ki az éttermi lehúzásokat
hirdetés
Mindenkinek nagyon jó érzés és könnyebbség, amikor kiszolgálnak, vendégként kezelnek minket. Étterembe alapvetően minden ember szeret járni. Ám a könnyű étkezéseknek is megvan a maguk hátulütője. Ha ugyanis nem figyelünk, és elkövetünk egy-két kisebb-nagyobb hibát, könnyen jóval többet leszünk kénytelenek fizetni távozáskor, mint amennyit egyébként szántunk az estére.
hirdetés
Rendeljünk, de mit?
Ha az étlapot böngésszük, figyeljünk oda azokra a trükkökre, amivel az egység vezetői megpróbálnak lehúzni minket. Az egyik ilyen csalafintaság például egy több évtizedes megfigyelésből fakad. A kutatások szerint az emberi szem hajlamos az elsőként látott kínálatnál leragadni, hosszabb menüsor esetén pedig vagy az első 3-4, vagy az utolsó 3-4 étel közül választunk. Épp ezért az okosabb étteremvezetők úgy készíttetik el az étlapot, hogy a számukra legelőnyösebb ételek ezeken a területeken, esetleg a kinyitott étlap jobb oldalának felső részén legyenek, ami ugyancsak mágnesként hat a szemünkre. Figyeljünk tehát oda, mit és mennyiért rendelünk!
Jó ebédhez, jó a vörös
Egy elegáns vacsorához nélkülözhetetlen a vörös nedű. Így természetes, hogy pont a borkínálattal próbálnak lépre csalni minket. A legjobb döntés ebben az esetben is, ha itallapról rendelünk, hiszen ha a pincér véleményét kérjük ki, releváns, hogy rögtön a legdrágább alkoholt fogja ajánlani. Előfordulhat az is, hogy a vendég megrendel egy bizonyos évjáratot és típust, aztán egy gyengébb évben készült, ezáltal olcsóbb üveg kerül az asztalra. Arra is érdemes figyelni, ha a pincér előzékeny és minden alkalommal újra és újra megtölti a poharat, amint az előzőt már kiittuk, mert így hamarabb fogy el az egész üveggel, és mire a főételhez érünk, már rendelhetjük is a következő palackot.
Mennyi az annyi?
Jól ismert trükk a vendéglátóhelyek esetében az, amikor nem írják oda a pénznemet az árak végére. Ezt ugyan a mértékekből kitalálhatjuk, de a felmérések szerint a tudatalattink számára egyáltalán nem mindegy, ugyanis sokkal kevésbé érzékelünk egy olyan ételt drágának, ami mellé azt írták, 2500, mintha az lenne ott: 2500 forint. A legtöbb étterem annyit számláz, amennyi az ételek összértéke, és Önre bízza, hogy ad-e borravalót. Ám előfordul, hogy automatikusan hozzáadják a számla végösszegéhez a "felszolgálási díjat", ami a borravaló úri neve, és ha nem vagyunk elég szemfülesek, akkor - különösen egy-egy nagyobb összegű vacsora esetén - nem fog feltűnni a többletköltség, amire bőkezűen még egy köteg borravalót rádobunk.
Figyeljünk tehát oda a rendelésünkre, valamint olvassuk el figyelmesen az étlapon szereplő termékek pontos árát. Ha megfelelő módon éberek vagyunk, akkor nem okozhat problémát kiszűrni az átverési szándékot.