Mire figyeljünk a csúszós utakon?
hirdetés
A csapadékos, ködös időjárásban jóval elővigyázatosabban kell közlekedni az utakon. A csúszós szakaszok mellett, bármikor feltűnhet egy állat az erdős területek közelében vagy éppen egy kisgyerek az iskolai körzetek mellett elhaladva. Tanácsainkkal te is megtudhatod, pontosan mire kell figyelned az őszi-téli vezetés során!
hirdetés
Készüljünk fel az őszre!
A latyakos úton sokkal veszélyesebb a közlekedés. Éppen ezért mindig tervezzük meg, hogy mikor, merre megyünk. Figyeljük az időjárás előrejelzéseket is, hiszen ha esős, ködös idő várható akkor fokozottabb figyelmet igényel a vezetés. A legnagyobb veszélyt egyébként a fákról lehulló levelek jelentik. Az ezzel fedett útszakasz jóval csúszásveszélyesebb, mint a száraz részei. Érdemes vezetéstechnikai tanácsokat olvasni az interneten valamint a videó megosztókon is találhatunk a témához kapcsolódó kisfilmeket.
Ellenőrizzünk!
Fontos, hogy rossz útviszonyok esetén az autó fékberendezése, gumija, fűtő-, világító- és párátlanító berendezése tökéletes állapotban legyen. Amikor a nappali hőmérséklet plusz 7 fok alá süllyed, rakassuk fel a téli gumikat, és cseréljük ki a kopott ablaktörlő gumit. Fontos, hogy a gumiabroncs ne legyen kopott, azaz a profil mélysége legalább 4 mm legyen! Ezt a szervizekben ingyen ellenőrzik, így ezt érdemes átnézeti egy szakemberrel!
Mit tegyünk, ha nem látunk jól?
Korlátozott látási viszonyok között vezessünk lassabban, mint máskor. Ködös időben nagyobb követési távolságot tartsunk. Közlekedjünk egész nap tompított fénnyel akkor is, ha jól látunk. A szélvédőt tisztítsuk meg alaposan kívül-belül. Az első ködlámpát csak sűrű ködben kapcsoljuk be, ritkább ködben inkább csak a hátsót használjuk akkor is, ha az előttünk haladó járművet homályosan látjuk. Ahogy a látási viszonyok javulnak, azonnal kapcsoljuk ki, mert a mögöttünk haladót elvakíthatja.
Vadállatok az utakon
Erdős vidékeken, ahol vadállatokkal találkozhatunk, lassabban vezessünk, és készüljünk fel egy esetleges fékezésre. Ha egy állat kiugrik az autó elé, akkor általában még több is követi. Ha szarvas vagy őz kerül az úttestre, akkor dudáljunk és vegyük le a fényt, hogy az állat menekülési útvonalat találjon. Aki kisállatokat kerülget, balesetet okozhat. Éppen ezért kerüljük a hirtelen mozdulatokat!
Figyeljünk a gyerekekre!
Az iskolába járó gyerekek még nem ismerik megfelelően a KRESZ szabályait, ezért nekünk kell vigyáznunk rájuk. Meggondolatlanul bármikor az autó elé léphetnek, miután az autóbuszról leszállnak, de kerékpárral közlekedve is elénk hajthatnak. Fokozott óvatossággal vezessünk, ha gyerekek által gyakrabban használt útszakaszon, például iskolák mellett haladunk! Egy fiatal kerékpárost előzve tartsunk még nagyobb oldaltávolságot, mint a hasonlóan közlekedő felnőttek esetében.