A nagy testvér figyel minket
hirdetés
A nagyobb városokban valamint az olyan településeken, ahol az elmúlt években megszaporodott a bűnesetek száma, közterületi kamerákat szereltek fel, melyek visszatartó erővel bírnak a törvénytelen cselekedetek elkövetői részére. Ám minden esetben indokolt a megfigyelés?
Sok összeesküvés elmélet született már arról, hogy figyel minket a "nagy testvér". A kormány, a különböző rendfenntartó szervek vagy mára tulajdonképpen bárki, aki rendelkezik internetkapcsolattal. Azonban nem minden esetben lehet pozitív hozadéka ennek a túlzott ellenőrzésnek. Azzal, hogy bárhol, bármikor bemérhetnek minket, egyrészt elveszik a személyes diszkréciónkat másrészt a szabadságunkban is korlátozhatnak minket. Hiszen ha mondjuk, nem szeretnénk megmondani senkinek, hogy merre vagyunk éppen, akkor is lehetőség van utánanézni tartózkodási helyünknek. Így például könnyen lebukhatunk ajándékvásárláskor a meglepni kívánt fél előtt. Természetesen ez csak egy sarkított példa volt, ennél sokkal komolyabb témákról is szó lehet.
hirdetés
Nem csak a kamerarendszerek vigyázó (?) kereszttüzében állunk, hiszen a legújabb mobil applikációknak köszönhetően szintén, a világ bármely pontján bemérhetőkké váltunk. A közösségi oldalak pedig előszeretettel jelzik, hogy merre utazunk az adott pillanatban. A tartózkodási hely beazonosítását bárki érzékelheti tehát. Aki rendelkezik okos telefonnal tudja, hogy szinte az összes program telepítése után, engedélyt kérnek tőlünk az előbb említett adatokról. Persze itt a lokális kapcsolatok erősítését illetve az adott helyhez tartozó friss információkat igyekeznek előtérbe helyezni, a központi szűrők által. Azonban nem mindig lehet kellemes ez az információáramlás számunkra. Vannak persze kikapcsolási lehetőségek, ám egy több tucat alkalmazással bíró tableten kinek van ideje az összest zárolni minden indulás előtt.
Az adatlopások, a személyi azonosságunk és helyzetünk bemérése nem igazán érzékelhető dolog, mivel nem közvetlen az életünkre gyakorolt hatása. Ebből kifolyólag nem is foglalkoztat minket ez a közvetett veszélyforrás. Pedig, például egy rossz kezekbe került web kamera képes lehet arra, hogy leolvassák vele bankkártya számunkat és visszaéljenek vele. Természetesen ez is csak egy feltevés. De miért ne fordulhatna elő? Mivel a technika egyre fejlettebb, így léteznek olyan magas felbontású eszközök, melyekkel könnyedén lecsapolhatjuk mások vagyonát. De ugyanígy lebuktathat egy google autó, amelyik fotókat készít az adott települések úthálózatáról.
Összességében persze hasznos funkciókat töltenek be a web kamerák és a különböző videó rögzítésre szánt társaik. Reméljük, a jövőben sem kell tartanunk tőlük....