Tudsz mindent az Eurovíziós Dalfesztiválról?
hirdetés
Az Eurovíziós Dalfesztivál úgy szólván egyre nagyobb babérokra tör, egyre nagyobb port kavar, ez pedig természetesen az egyre csak növekvő népszerűségének köszönheti. Gyakorlatilag egészen a kezdetektől folyamatosan nő a nézettsége, a résztvevő országok szeretnének minél jobban teljesíteni, illetve egyre több ember is kíváncsi rá.
Természetesen nem mindig, sőt nagyon sok esetben nem az szokott diadalmaskodni, akit előzetesen a nagy közönség vár vagy már-már győztesnek kikiált, viszont ez nyilván szubjektív, hiszen a legnépszerűbb kiválasztása meglehetősen nehéz a roppant sokszínű műfaj miatt. Cikkünkben megosztunk számos értékes információt az eseményről, illetve egy picit felelevenítjük a történelmet is.
hirdetés
Nos, először is sokkal inkább Eurovíziós Dalverseny, mintsem Dalfesztivál, hiszen ez az eredeti elnevezése, amelyet egyébként hazánkban 2007 és 2009 között is neveztek. Évente kerül megrendezésre ez a fesztivál, amelynek keretein belül a résztvevő országok beneveznek egy zeneszámot. Mindezt pedig az Európai Műsorsugárzók Uniójának, az EBU-nak az aktív tagállamai tehetik meg. A tagállamok által kiválasztott számokat élő adásban adják elő, majd pedig ez után szavaznak a benevezett számokra és így kerül ki a győztes, a legnépszerűbb dal. Hazánkban az MTVA tagja az EBU-nak, így az ő feladata az országot képviselő előadó kiválasztása is. A legelső 1956-os kezdés óta minden évben megtartották a fesztivált, ezzel pedig beírták magukat a történelemkönyvbe, hiszen egyike a világ leghosszabb televíziós műsorainak a világon. Amennyiben pedig a nézők számát figyelembe vesszük, akkor ez alapján ez nevezhető a világ legnagyobb dalversenyének is. Az utóbbi években a nézők száma 100 és 600 millió közé tettek. A neve is sugallja, hogy csak európai országok nevezhetnek be, viszont ez nem riasztja el egyéb kontinens csatornáit sem a közvetítéstől. Többek között Ausztráliában, Kanadában, Hongkongban, Indiában, Új-Zélandon, USA-ban és Dél-Koreában is közvetítenek. Leginkább a popzene ünnepének tartják a versenyt, viszont a stílus tekintetében ennél sokkal színesebb, hiszen vannak arab, balkáni, rock, pop-rap, északi zene, dance, folk, latin, görög, metal zene is. Ahogyan a cikk korábbi szakaszában már utaltunk rá, egyre nagyobb népszerűségnek örvend, így az európai országok többsége legalább egyszer nevezett már be előadót. A fesztivál megnevezésére pedig már ki is alakult egy úgynevezett szleng is, „Eurovízió”, amely az angol megnevezéséből, az „Eurovision” szóból származik.
2014-ben az oszták Conchita Wurst nyerte a versenyt, aki megosztotta a rajongótábort. Produkciója videóban:
Történeti áttekintés, avagy miből lesz a cserebogár
A története egészen az 1950-es évekre nyúlik vissza, amikor is Európa még a háború után éledezett. Egy EBU monacói találkozó során pattant ki Marcel Bezencon, francia EBU alkalmazott fejéből az ötlet. Az alapgondolat egy nemzetközi dalverseny, amelyet az EBU országaiban egyszerre vetítettek volna le televíziós műsorban. Az ihletet pedig az Olaszországban tartott, sanremoi dalfesztiválból merítette, amelyre egyébként úgy is tekintettek, mint az élő közvetítés technikai kísérletezése. Természetesen akkoriban ez egy nem kicsi innovációs törekvésnek számított, amelyre nagyon sokan kíváncsiak lettek. Először az Eurovízió, vagyis angolul Eurovision nevet az EBU hálózattal kapcsolatban egy brit újságíró George Campey használta, mégpedig 1951-ben a London Evening Standardban. Az első ilyen dalfesztivált Svájcban tartották meg, mégpedig Luganóban, 1956. Május 24-én. Ezen csupán csak hét ország vett részt, de két dalt versenyeztettek. Az első és az utolsó alkalom is ez volt, hogy egy ország két dalt küldött a dalfesztiválra. Talán sokak számára nem meglepő, de az első svájci dalfesztivált a hazaiak nyerték meg.