Interaktív múzeum Magyarországon is
hirdetés
Annak ellenére, hogy a baktai Dégenfeld kastély múltját ma is homály fedi, a jövője még sem fog feledése merülni. Bár a múltat tekintve is a hosszú kutató munkának köszönhetően is vannak fejlemények, egyelőre a világ annak jövőjével fog foglalkozni. Ez nem is csoda, hiszen 2016 áprilisában egy olyan múzeum nyílik majd meg a kastélyban, amely több korszak történelmét mutatja meg 10 kiállító teremben.
Az interaktív tárlat olyan témákat dolgoz fel, mint a Dégenfeld család története, a török hódoltság kora, Baktalórántháza történelme, valamint a gyermekek korabeli élete és reformkori divat is. Mindezek mellett bemutatásra kerül Baktalórántháza múltja a bronzkortól a honfoglaláson át egészen a 19. századik, továbbá az épület és a park kultúr- és építéstörténeti múltja. A kiállítótermekben emléket állítanak a kastélyt építő Barkóczy Ferencnek, valamint a Károlyi családnak és a névadó gróf Dégenfeld Imrének és korának.
hirdetés
A Degenfeld-kastély Tégláson, Hajdú-Bihar megyében található
A Dégenfeld-kastélynak otthon adó Téglást gróf Bek Pál, Debrecen királyi biztosaként szolgálatiért kapta meg. A város központjában található kastély a múlt század elején került kialakításra. A ma is látható kastélyt, udvarházat a földmérő-mérnöki végzettségű arisztokrata Bek Pál építtette, a nagyközség lakott területének határán egy enyhén kiemelkedő magaslaton, egy korábban épült református templom alapjaira.
1804-ben Dégenfeld Schonburg Imre építtette át, klasszicista stílusban. Bár a 20. század során sokat vesztett jellegéből, de látványa ma is lenyűgöző. A kastély mai formáját 1768-ban nyerte el. Kovácsoltvas díszítményei, kovácsoltvas oszlopai még ma is eszünkbe juttatják Kazinczy Ferenc lelkesen dicsérő mondatait, aki gyakori vendége volt a kastélynak: „olyan királyi épület kicsinyített mása, hogy a szemlélőt frappírozza”. A 18.- és a 19. században igen élénk szellemi élet folyt a kastélyban.
Gyakori vendég volt itt Kazinczy Ferenc, Kölcsey Ferenc, Csokonai Vitéz Mihály, a reformkor nagy egyénisége Széchenyi István és az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tábornoka, Nagysándor József. 1955-től 2002-ig a kastélyban gyermekotthon működött. Az Önkormányzattól 2002-ben magánbefektető vásárolta meg azzal a szándékkal, hogy felújítja az épületet és gyógyszállót alakít ki benne a helyi termálvízre alapozva. A befektető forráshiányra hivatkozva ezidáig nem teljesítette vállalt ígéreteit. A kastélyt és parkját 2010 nyarán óriási erejű vihar tépázta meg, amely további állagromláshoz vezetett.
A Dégenfeld-kastély mintegy 20 éve áll kihasználatlanul, pedig nemcsak az épületben, de az azt körülvevő 12 hektáros kastélyparkban is óriási turisztikai potenciál rejlik, és kimeríthetetlen lehetőség a nagyközönség számára is. „Baktalórántháza Város Önkormányzatának célja, hogy a kastélyban 2016 tavaszától egy olyan innovatív technikai megoldások használatán alapuló helytörténeti, néprajzi, természettudományi múzeum kialakítására kerüljön sor, amely interaktív informatikai eszközökön keresztül, szórakoztatással egybekötött információt legyen képes nektek adni. A projekt keretében a kastélypark egy része, valamint a kastélyépület kívül-belül megújul.”
Forrás
Képek: premiumhotelek.hu és kastelyszirak.hu