Magyarországon is bemutatják a Recirquel sikerprodukcióját
hirdetés
Budapesten is bemutatja legújabb, My Land című produkcióját a Recirquel Újcirkusz Társulat. A Vági Bence által rendezett, hét világklasszis ukrán artistát felvonultató előadás a világ legnagyobb művészeti fesztiválján, az Edinburgh Fringe-en debütált augusztusban, ahol a kritikusok véleménye alapján több ezer produkció közül a legjobbnak bizonyult.
A kortárs táncot a színházzal és a cirkuszművészettel ötvöző előadás, amely az ember és az anyaföld kapcsolatát állítja fókuszba, október 16-tól látható Magyarországon a 27. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében.
hirdetés
A Recirquel új produkciója, a kortárs táncot, színházat és cirkuszművészetet ötvöző My Land az emberiség gyökereit, az ember és anyaföld közötti örök kapcsolatot állítja fókuszba és jeleníti meg egy illúziókkal teli térben. Az előadás – amely a 2015-ben bemutatott Non Solus című darab folytatásának tekinthető – egyszerre idézi a kortárs tánctársulatokra, így például a Pina Bausch Wuppertal Táncszínházára jellemző kimagasló technikai tudást és látványt, a kelet-európai artistaművészet lenyűgöző energiáit. De nemcsak műfaji szempontból tekinthető unikálisnak a produkció, ugyanis ez a Recirquel első darabja, amelyben kizárólag külföldi vendégművészek szerepelnek. Vági Bence rendező hét, zsánerszámában nemzetközileg is kimagasló ukrán artistát hívott meg, és az ő személyes élettörténetüket – hagyományokat, szabadságot és szerelmet – kutatva hozták létre a produkciót, melyet ezúttal a magyar közönségnek is bemutatnak a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében.
A fizikai színház új irányának megteremtésével kísérletező Vági Bence rendező a produkció születése kapcsán elmondta: „Ukrajnában – ami a produkcióban részt vevő művészek szülőföldje – folyik a világon az egyik legnívósabb artistaképzés, de engem a művészek technikai tudása mellett személyes történetük, anyaföldhöz való viszonyuk is inspirált.” Hozzátette: az előadás során a művészek egy földdel borított színpadról emelkednek fel, középpontba állítva kapcsolatukat saját szülőföldjükkel.A produkció zenei világa is az artisták gyökereit idézi: a felhangzó tradicionális tatár, moldáv és ukrán népzenei motívumokat Both Miklós Fonogram-díjas zeneszerző, népzenegyűjtő kutatta fel. Ezen dallamok, valamint világzenei és liturgikus szólamok szolgáltak inspirációul Szirtes Edina Mókus és Terjék Gábor zeneszerzők számára, akik a végső zenei keretet hozták létre.
A My Land világpremierje idén augusztusban volt a világ legnagyobb előadó-művészeti fesztiválján, az Edinburgh Fringe-en, ahol a darabot kezdettől fogva hatalmas érdeklődés övezte. A folyamatos telt házzal futó előadást nemcsak a közönség, hanem a szakma is méltatta: a kritikusok összesített értékelései alapján a My Land a több ezer produkciót felvonultató fesztivál legjobb előadása lett. A szakma a műfaji újszerűsége mellett az előadás rendkívüli technikai megoldásait, vizuális világát, valamint zenei motívumait emelte ki. Alessandro Serena cirkusztörténész, a milánói egyetem professzora szerint a My Land igazi mestermunka, amely mérföldkövet jelent az újcirkusz történetében.
A Müpa produkciójaként létrejött előadás magyarországi premierje a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon lesz október 16-án. A My Land a fesztivált követően, jövő év januárjától több alkalommal látható lesz a Müpában, valamint az alkotók tervei szerint az előadást több vidéki helyszínen is bemutatják majd.
Szöveg: PessInform
Fotó: Recirquel