Történelmi csata az Esztergomi Bazilika előtt
hirdetés
Európa legnagyobb bazilikája előtt, az Esztergomi Várszínházban láthatja a magyar közönség először a Zenta, 1697. című rockoperát augusztus 14-én. Ezt követően augusztus 20-án Felvidéken, a Dunaszerdahelyi sportcsarnokban mutatják be Szarka Gyula és Szálinger Balázs művét.
A Zentai Magyar Kamaraszínház és a Soproni Petőfi Színház koprodukciójában készült előadás az 1697. szeptember 11-én lezajlott világtörténelmi jelentőségű esemény előtt tiszteleg: Savoyai Jenő által vezetett egyesült keresztény seregek Zenta határában meghatározó csatát nyertek a török haderővel szemben ekkor.
hirdetés
Szarka Gyula Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész, a Ghymes együttes alapító tagja és Szálinger Balázs József Attila-díjas költő művét Pataki András Jászai Mari-díjas rendező állította színpadra a darabot az elmúlt év nyarán Zentán. Az előadást csaknem kétezren nézték a csarnokban, a végén negyedóráig állva tapsolt a közönség. Akik nem fértek be - megközelítőleg négyszázan- azok kivetítő előtt, a központi téren ünnepelték az alkotókat ugyanilyen lelkesen.
A főbb szerepekben Vastag Tamás, Stéphanie Schlesser/Békefi Viktória/Demeter Helga, Wischer Johann, Szomor György, Savanyu Gergely, Papp Attila, Nagy Gábor, Horányi László, Kósa Zsolt és Major Zsolt látható. A Sopron Balett tagjai, valamint vajdasági néptáncosok is részt vesznek majd az nyári előadásokban. „A vajdasági bemutatót színháztörténeti pillanatként éltük meg, azért is, mert történelmi témájú, minőségi zenés színházi mű készült, amely hiánypótló. Nem csak amiatt, mert egy világtörténelmi jelentőségű győztes csatára emlékezhetünk így, hanem azért, mert ennek segítségével az identitásunk újraélhető, a múltból pedig eredeztethető önmeghatározásunk. Valódi kortárs zenemű született! A téma egyben üzenet a jövő felé egy olyan időszakból, amikor az empátia és együttműködés megállította a török hódítást.” – hangsúlyozta Pataki András, rendező.
Szarka Gyula a rockopera Kossuth-díjas zeneszerzője kifejtette: „A kilencven perces zenei anyagban a stílusok átfedik egymást, mégis egységes, mai fülnek szóló hangzásvilág létrehozására törekedtünk. A történet követi a zenét, amely előbb született meg, mint a szövegek. Nagyon jól tudtunk együtt dolgozni Szálinger Balázzsal, akivel az Álmos legendája után ez már a második közös munkánk. Kihívást jelentett számomra a csatának, annak jelentőségének, hatásának zenei ábrázolása. Mindig is érdekelt a magyar történelemnek ez az izgalmas és kevésbé előtérbe helyezett időszaka.”
A rockopera dalai CD-n is megjelentek. Az előadást a nyári bemutatók után felnőtt, középiskolás és felsős bérletben tűzi műsorára ősztől a Soproni Petőfi Színház.
Szöveg, kép: NAP Média