Radics Sándor: a fiatalok tarthatják életben a cigányzenét
hirdetés
Nemcsak a hangszere népszerűsítésének elkötelezettje, hanem a zene közösségépítő és gyógyító szerepére is felhívja a figyelmet Radics Sándor. A Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett, Európai Unió nagydíjas mestercimbalmos a Kossuth Rádió Jelenlét című műsorában életútjáról és a zene átörökítésének missziójáról mesélt.
Csakúgy mint sok pályatársa, Radics Sándor is zenészcsalád leszármazottjaként látta meg a napvilágot. Már hétéves korában bizonyította, hogy kiválóan ért a cimbalom megszólaltatásához. Napjainkra nemcsak hazánkban, hanem nemzetközi színtereken is népszerűsíti a hangszert. 2018-ban Guinness-rekordot állított fel, Kecskeméten 650 percet muzsikált, a bevételt pedig rákos betegek javára ajánlotta fel. Korábban ő maga is súlyos betegségből épült fel, ezért érezte fontosnak, hogy a zene aktivizáló erejével segítse mások gyógyulását.
hirdetés
2019-ben Ezüst Érdemkereszt állami kitüntetéssel ismerték el munkásságát, tavaly pedig élő muzsikaszóval egy autó platóján zenélve csatlakozott a Maradj Otthon mozgalomhoz. Hitvallása, hogy a zene nemcsak kikapcsol és gyönyörködtet, hanem gyógyít, fejleszt és közösséget kovácsol. „Az aktív zenélés mellett Kecskeméten, egy hátrányos helyzetű gyerekeknek és fiataloknak fenntartott közösségi házban tanítok cimbalmot.
Bár a mai kor gyermekei is nyitottak a zenére és a hangszertanulásra, sajnos sokan nevelkednek szerény vagy rossz körülmények között, ami miatt nincs lehetőségük arra, hogy a család megvásároljon egy cimbalmot, hegedűt vagy gitárt. Nagyon sok tehetséges gyerek van, velük foglalkoznunk kell” – fogalmazott a Jelenlét adásában a mestercimbalmos. Radics Sándor szerint a cigányzene aranykora véget ért, ugyanakkor azt reméli, hogy sosem hal ki a köztudatból. Saját maga is tapasztalja, hogy az éttermekben évről évre fogyatkozik az igény erre a típusú muzsikára.
Bár nem biztos abban, hogy 50 vagy 100 év múlva is munkát adnak majd a vendéglátóhelyek a roma zenésztársainak, kulturális örökségük éltetése és megőrzése az egyik legfontosabb missziója marad.
További részletek a beszélgetésből és a műsorból IDE kattintva érhetők el.
Jelenlét roma közéleti magazin – minden szombaton 21.30-tól a Kossuth Rádió műsorán.
Jelenlét roma kulturális magazin – minden vasárnap 21.30-tól szintén a Kossuth Rádió műsorán.
forrás: MTVA