Esélyegyenlőség a színházban a vakok és gyengénlátók számára
hirdetés
A Pesti Magyar Színház és a Sennheiser Audio Partner Kft. stratégiai partnerségi megállapodást kötött. Ennek keretében a színház Magyarországon elsőként vezet be olyan technikai rendszert, amelynek segítségével a vakok és gyengénlátók egészséges honfitársaikkal együtt élvezhetik a színházi előadásokat.
A Pesti Magyar Színház minden produkcióját – első fázisban a nagyszínpadra koncentrálva, később a stúdióelőadásokat is bevonva – audio-narrációval látja el, ami azt teszi lehetővé, hogy a kihívással élő nézőink az eddiginél teljesebb képet alkothassanak a színházi előadásról. Az előadások audionarrációját Tóth Cecília készíti majd el, aki akkreditált audio-narrátori képesítéssel rendelkezik és jelenleg az AKKU (Akadálymentes Kultúra) csoport munkatársaként dolgozik.
hirdetés
Az együttműködési megállapodás egyszerre tartalmazza a szolgáltatás bevezetését, monitoring rendszeren keresztül annak fejlesztését és az ehhez kapcsolódó tudományos kutatást.
A Pesti Magyar Színház örömmel tájékoztatja a sajtón keresztül a közönséget arról, hogyan működik mindez a valóságban: hogyan teszi fogyaszthatóbbá az előadást az audio-narráció. Az audio-narráció működéséhez wifire, okostelefonra, egy mobilappra, valamint az audio-narrációs munkaállomás kiépítésére van szükség. „A gyerekek számára a Harisnyás Pippi, Rumini és az Égigérő Fű gyerekdarabokat 15 alkalommal, a felnőtteknek pedig Arnold Wesker: A konyha című darabját 5 alkalommal kívánjuk akadálymentesíteni.” – tudhattuk meg Vasvári Judittól, a színház sajtóreferensétől. – „Továbbá a 2015/16-os évad minden tervezett bemutatóját audio-narráció kíséretével szeretnénk elérhetővé tenni a látássérült közönség számára.”
Az audio-narrációról bővebben
Az audio-narráció egy, a látássérültek számára nyújtott szolgáltatás, amelynek segítségével az akadálymentesítésen keresztül érthetőbbé és élvezhetőbbé válnak számukra színházi előadások, filmek, televíziós műsorok és kiállítások, vagy bármely, jellegzetesen vizuális elemeket is tartalmazó program. A színpadon megjelenő események szóban történő tolmácsolása a teljesebb megértés és művészi élményért. A színdarabok cselekménye a párbeszédek és az audio jeleknek köszönhetően legtöbbször követhetőek. Sok információ veszik el azok számára, akik az esetleg néma, vagy éppen hang alapján nem beazonosítható jelenetrészletekről lemaradnak. Nem beszélve a vizuális elemekről (díszlet, jelmez, színész kinézete stb.). Ezeket az információkat közli az audio-narrátor. Ez a munka minden esetben kiegészítő, kísérő jellegű, így a művészeti alkotások szolgálatában áll.
Az audio specialista Sennheiser MobileConnect rendszere a legeslegelső olyan megoldás, amely élő hangot közvetít a mobileszközökhöz. Ez az univerzális rendszer wi-fi kapcsolaton keresztül streaming formátumban és tökéletes szájszinkronnal továbbítja az audio tartalmakat a felhasználó okostelefonjához, amely egy alkalmazás segítségével rögtön mobil vevőegységgé alakul át. Az alkalmazási lehetőségek száma végtelen: legyen szószínházról, múzeumról, sportstadionról vagy céges környezetről– a MobileConnect gyorsan és könnyen telepíthető, valamint költséghatékonyan használható.