Európa gyászban a terrortámadás miatt
hirdetés
Január 7-én délután 12 embert gyilkoltak meg terroristák egy párizsi szatirikus lap szerkesztőségében és környékén, további tíz sérültje volt, de kezelésre ennél jóval többen szorulnak, az eset feldolgozása miatt. A francia lap címe: Charlie Hebdo (ejtsd. sárli ebdó). A média egy emberként áll ki most a szólásszabadságért!
A szerdai párizsi terrorakció áldozatainak emlékére tartott világméretű szolidaritási tüntetéssorozatba Budapest is bekapcsolódott, de valójában egész Európa gyászol. A francia nagykövetségek előtt hatalmas tömegek állnak, virágokkal, gyertyákkal, feketében, a „Je suis Charlie” (Én vagyok Charlie) felirattal. Közben a legutóbbi híresztelések alapján a terrorelhárítás és a francia rendőrség munkatársai állig felfegyverkezve faluról falura jártak és keresték az elkövetőket. Két muszlim férfit, akik ráadásul testvérek. Minden telefonon kapott bejelentést komolyan vettek és leellenőriztek. A párizsi gyilkosok után kutatva egy erdő köré vontak gyűrűt a különleges erők, a francia fővárostól északkeletre fekvő Longpont közelében. A gyanú szerint itt bujkál Chérif és Said Kouachi. A Le Figaro értesülése szerint a különleges egységek végül befejezték az alig 300 lélekszámú Longpont házainak átfésülését, és a közeli Corcy felé vették az irányt.
hirdetés
Mindeközben Párizsban és környékén a legmagasabb szintre emelték a terrorkészültséget. Ez így néz ki a gyakorlatban: képünkön a francia hadsereg katonái járőröznek a Mars-mezőn, az Eiffel-torony alatt. Tegnap Anne Hidalgo párizsi polgármester este 6 órára ismét a Köztársaság térre hívta a francia főváros lakóit. A jelek szerint nem hiába, egy órával a kezdés előtt már többen a helyszínen voltak. Este 8-kor az Eiffel-torony fényeit is lekapcsolták az áldozatok emlékére. A legnagyobb francia hírügynökség munkatársai is egy emberként tartották a magasba a „Je suis Charlie” feliratot, meggyilkolt kollégáik emlékére.
Új terrorellenes javaslatokkal készül az EU
Mindeközben mindenki megoldásokat keres, hogy ilyen ne forduljon újra elő. Az Európai Bizottság elnöke bejelentette, egy új, a terrorizmus elleni uniós program tervével áll majd elő az Európai Bizottság a következő hetekben a párizsi vérengzés hatására. Megfigyelők szerint elsősorban az európai rendőri együttműködést szolgáló Europol erősítéséről és a tagállamok közti információmegosztás javításáról lehet szó, különösképpen a légitársaságok utasainak adatait gyűjtő, úgynevezett PNR-rendszer kiépítéséről. – nyilatkozta az Origo.
A pánik valóban nagy, ugyanis kiürítették Spanyolországban a madridi Nuevos Ministerios metró- és HÉV-állomást is, miután egy gyanús csomagot találtak. A spanyol hatóságok szerdán közölték, hogy ők is fokozták a biztonsági készültséget a Charlie Hebdo elleni támadás miatt.
Megszólalt a szerkesztőségbe érkező külső munkatárs is
A Velvet értesülései szerint a mentőorvosként dolgozó Patrick Pelloux, egyben a lap külső munkatársa az I Télé reggeli műsorában mesélte el a Charlie Hebdo elleni támadás szívbemarkoló és nagyon különös részleteit. Szerdán reggel nem volt ott a szerkesztőségben, egy mentőket és tűzoltókat érintő átszervezés miatt volt jelenése a szerkesztőségből párszáz méterre. Fél tizenkettő után nem sokkal hívta az egyik grafikus: „Patrick szükségünk van rád”. Először azt hitte, hogy a kollégája csak viccel, de nem viccelt. Pelloux azonnal a helyszínre sietett, vitte magával a felettesét, ők voltak, akik először kiértek a szerkesztőséghez a támadás után. „Úgy lőtték le őket, mint a kivégzésekkor. Sikerült megmentenünk a többieket, akik a reggeli hírek alapján úgy néz ki, túlélik a támadást” – mondta Pelloux, aki az interjú alatt végig a könnyeivel küszködött, többször teljesen elcsuklott a hangja.
Charlie Hebdo-ról
A Charlie Hebdo nevű francia szatirikus lap 2006-ban került be a világ híreibe, amikor lehozták a nagy viharokat kavart dán Mohamed-karikatúrákat, és kiegészítették a saját karikatúráikkal is. A lap azonban ekkor már évtizedek óta működött: 1969-ben alapították, igaz, még L'Hebdo Hara-Kiri néven. A baloldali, liberális megközelítésű szatirikus magazin az alapvető szabadságjogok talaján állva kritizálta a korrupciót, állami túlterjeszkedést és a vallási elfogultságot. Gúnyt űztek Franciaország saját ikonjaiból is, és amikor 1970-ben De Gaulle elnök halálával vicceltek, a lapot be is tiltották, ekkor változtatták meg a nevét a ma is ismert Charlie Hebdóra. A lap 1980-ig működött, és 1992-ben indították újra. Ekkortól heti 100 ezer példányban jelent meg, amelyet 2006-ban egy alkalommal megháromszoroztak. Ekkor jelentek meg a Mohamed-karikatúrák, nem az iszlám támadása, hanem a szólásszabadság hangsúlyozása miatt. A francia közvélemény hozzáállását mutatja, hogy a lapot az elkövetkező napokban kétszer kellett újranyomni. Az utóbbi években fokozódott az iszlám szélsőségesek nyomása a magazinon. 2011-ben, az iszlamizmussal foglalkozó különszámukat Charia Hebdo néven jelentették meg, utalva az iszlám törvénykezésre, a sariára, amely alapján az iszlamisták botoznak vagy halálra köveznek bűnösnek tartott embereket. A különszámra válaszul iszlamisták gyújtóbombával felgyújtották a lap párizsi szerkesztőségét, és meghekkelték a honlapját.
A Google fekete szalaggal jelzi együttérzését
A Guardian értesülései szerint a Google internetes cég innovációs alapjából 250 ezer euróval, vagyis mintegy 80 millió forinttal támogatta a Charlie Hebdót. További 250 ezer eurót a francia lapkiadók szövetsége adott össze a francia szatirikus hetilapnak. Ennek köszönhetően a jövő héten a szokásos 45 ezer helyett egymilliós példányszámban jelenhet meg. A Google mindemellett fekete szalaggal emlékezik meg a terrortámadás áldozataira.
Óriási pénzekért veszik az e-Bay-en a Charlie Hebdo lapszámait
Szintén az Origo értesülései szerin csillagászati árakon kínálták az interneten tartott árveréseken tegnap a Charlie Hebdo legutóbbi számát, amely szerda óta hiánycikk lett az újságárusoknál. A 60 ezer példányszámban megjelenő hetilap legutóbbi számára mintegy 80 azonnali ajánlatot tettek az amerikai e-Bay-en, 650, 1000, sőt egy alkalommal 50 ezer eurót (206 ezer, 317 ezer, illetve 15,9 millió forint) kínáltak a példányért.
Je suis Charlie
Én is Charlie vagyok. Ugyanúgy, mint minden újságíró, cikkíró, blogger és még sorolhatnám. Szavakba öntjük véleményünket, gondolatokat fogalmazunk meg, és vállaljuk, hogy egyesek egyet értenek velünk, mások pedig nem. A legfontosabb az, hogy elfogadjuk, mindannyian különbözünk egymástól. A véleményt tudni kell elfogadni. Elfogadni azt, hogy nem mindenkinek ugyanaz az ízlése, a véleménye. Ez nem szabad annyira elfajuljon, hogy mészárlás legyen a vége. Emlékezzünk meg mi is a tragédia áldozataira, gyújtsunk egy gyertyát vagy fejezzük ki együttérzésünket hasonló módon.