Már két halott a belarusz tüntetéseken, az EU közvetíteni akar
hirdetés
Már két halálos áldozatuk van a belarusz elnökválasztás miatt kirobbant tüntetéseknek. Az ottani hatóságok megerősítették, hogy meghalt egy őrizetbe vett demonstráló Gomel város kórházában. Egy vasárnapi tüntetésről vitték el a rendőrök. Korábban Minszkben halt meg egy tüntető. A rendőrség azt közölte, hogy felrobbant a kezében egy robbanószerkezet.
Az európai diplomácia először csak tiltakozott a megmozdulásokat kísérő rendőri brutalitás ellen, de két nap után lépéseket tervez. Az uniós külügyminiszterek pénteki értekezletén megvitatják a belarusz helyzetet, és akár szankciókról is dönthetnek. A lett, a litván és a lengyel kormány pedig kész közvetíteni a tüntetők és a hivatalos végeredmény szerint újraválasztott elnök, Aljakszandr Lukasenka között.
hirdetés
A missziót vezető litván államfő, Gitanas Nauseda szerint a belarusz vezetésnek három feltételt kell teljesítenie ahhoz, hogy egyáltalán elkezdődhessen az egyeztetés: véget kell vetnie a rendőri erőszaknak, el kell engednie a fogvatartott tüntetőket, és szóba kell állnia a tiltakozók képviselőivel.
A litván külügyminiszter, Linas Linkevičius az Euronewsnak arról beszélt, hogy nagyon nehéz lesz megtalálni a tárgyalópartnereket, mert nagyon nehéz megmondani, hogy kikből is áll a belarusz ellenzék. Ez egy nagyon decentralizált, bonyolult közösség, nem nagyon tudni azt sem, ki az igazi vezetője. "Hiszen vegyük csak az ellenzéki jelöltet, a most Litvániában lévő Szvjatlana Cihanouszkaját, ő vezér lett, de nem is politikus, egy egyszerű fiatal nő, akit felkaptak az események" - mondta a litván külügyminiszter az Euronews World adásában.
A különböző ellenzéki csoportok állásfoglalásra kérik a nemzetközi közösséget, miközben a belarusz rendőrség egyre durvábban veri szét a tüntetéseket. Nem kíméli a külföldi újságírókat sem.
Az egyik letartóztatott ellenzéki elnökjelölt felesége, Veronika Csepkalo azt mondta, remélik, hogy a nemzetközi közösség nem fogja elismerni elnöknek Lukasenkát. Őt nem a lakosság választotta meg, nem képviselheti nemzetközi szinten Fehéroroszországot. Szerinte a ténylegesen megválasztott államfő Szvjatlana Cihanouszkaja. Azt kérik a világtól, hogy közösítse ki Lukasenkát.
A három nő közül, akik őrizetbe vett elnökjelöltek helyére álltak, már csak Maria Kolesznyikova, Viktor Babariko volt kampányfőnöke, van az országban. Azt mondta az Euronews riporterének, hogy nem is akarja elhagyni Fehéroroszországot.
Forrás: Euronews