Mindenható férfiak a csador világában
hirdetés
Hogy mennyit ér egy férfi? Iránban kézzel fogható összeget is akár! Pontosan kétszer annyit, mint egy asszony élete. A törvények értelmében a nők élete és szavahihetősége csak feleannyit ér, mint a férfiaké.
Számunkra már ez is teljesen elképzelhetetlen, hiszen nagyjából egyenrangúaknak tekintjük magunkat. És, hogy otthonukban maximális hatalommal rendelkeznek, az egyeseknél teljesen kiveri a biztosítékot. Amíg mi küzdünk a családon belüli erőszak ellen, addig az iráni férfiak teljhatalmat kapnak asszonyaik, nőrokonaik felett. A férjnek joga van testileg büntetni hitvesét. Joga van! Dönthetnek életről-halálról, ha esetleges szégyentől mentik így meg a családot. Hiába küzdenek nemzetközi szervezetek a férfiak és a nők közötti egyenjogúságért, a hímek itt szinte mindenhatóak!
Hiába, hogy az egyetemi hallgatók 85%-a nő, a Közel-Keleten a nők számára ez csak egy jó belépőt jelent egy jó házasságba. És itt minden lány álma, életcélja egy jó férjhezmenetel. De a férfiaknak igen komoly összegeket le kell tenni az asztalra, ha nősülésre adják a fejüket! És ez minden házasságkötésnél kötelességük. Iránban engedélyezett a többnejűség, de pont ez a komoly anyagi háttér, ami megakadályozza benne őket. Hiszen minden feleségnek ugyanannyi jár.
hirdetés
A frigyre lépés után a nők élete a négy fal között zajlik, ez a hagyomány, ezt várja tőlük a társadalom. Ők ezt el is fogadják, ez ellen szinte egyik iráni nő sem küzd. Még a modernebb családokban is ritka, hogy egy nő dolgozzon és, ha dolgozik is, kihangsúlyozza, hogy nem a pénzért teszi, férjétől mindent megkap - az elvárások szerint a férfi a családfenntartó.
Kinek is könnyebb az élete Iránban? Azért minden bizonnyal a férfiaknak. Az itt élő nők nagyjából meg vannak elégedve sorsukkal, nekem sem célom egy iszlám ország befeketítése! Ha egy pillanatra elgondolkodunk azon, hogy mi nők mindig elégedetlenkedünk a férfiakkal kapcsolatban, itt, ahol nem vagyunk elnyomva, vajon miért nem teszik ezt azok, akik szinte teljes rabságra és behódolásra vannak ítélve? Ez mindenképp csak vallási kérdés? Vagy neveltetési, társadalmi? Talán mind vagy csak megszokáson alapszik.
Azt hiszem jobb, ha nem panaszkodunk a mi férfijainkra, hisz egy-egy botlásunkat nem büntetik halállal itt, Európában. És a férfiak önbíráskodását asszonyaik fölött szinte jutalmazzák Iránban, maximum pár hetes-hónapos börtönt kapnak csupán ilyenfajta tettükért.
És aki mégis perzsa férfire vágyik, nagy kalandot vesz a nyakába, hiszen Irán az ellentétek országa, kétarcú - de sokszínű!