Neked van bonsai fád?
hirdetés
A bonsai művészetét általában Japánnal kötik l össze, pedig Kínából származik, sót a fák edényben történő nevelésének gondolatát sokkal korábban Indiából vitték oda. A japánok a bonsait mint művészeti ágat valószínűleg a nyolcadik században vették át, abban az időben, amikor a kínai kultúra mély hatással volt rájuk.
A 13. századi festett kézirattekercsek már ábrázolnak tartóedényekben nevelt fákat, amelyek nagyon hasonlítanak a bonsaira. A későbbi japán és kínai könyvekben és festményeken is találhatunk a témára vonatkozó utalásokat. A keleti kultúrákban a művészet rendszert visz a mindennapokba. A valós élet meghatározott alapelvek szerint gondosan felosztott. A bonsai kitűnően illeszkedik a szépség és rendszerezettség e művészi keretébe.
hirdetés
Japán divatirányzatok a bonsai művészetében
A bonsai kertészeti fogásai és művészi szabályai a japán történelméből erednek. Az évszázadok alatt különböző divatirányzatok hatottak kialakulására. A legkorábbi feljegyzések virágos díszfákat emlegetnek, de a fenyők és a bambuszok is sokáig voltak bonsai alapanyagok. Később a pompás virágos cserjéket kedvelték, ilyen népszerű növényként emlegették az azáleát. Az olyan fákat, amelyek csupán levélzetük szépségével díszítenek - mint a japán juhar -, viszonylag későn, a tizenhetedik században kezdték termeszteni.
Bonsai a nyugati világban
A bonsai Európában, Amerikában. Ausztráliában csak a huszadik században talált valódi érdeklődésre. A bonsai nyugati hagyományai a japán stílusirányzatokra épülnek, és az eszkőzök, tájak többsége is japán importból származik. Óriási a változatosság az éghajlat, a termesztési feltételek és a fák beszerezhetősége tekintetében is. A modern bonsai talán változatosabb, kevésbé szigorúan meghatározott, mint a japán hagyományok.
Japán bonsai-faiskola
Számtalan növényt láthatunk ebben a hagyományos bonsai-faiskolában Omiyában. Akár csupán egy-két fa kialakítására, akár egy egész gyűjtemény létrehozására vállalkozunk, különféle módokon juthatunk kiinduló anyaghoz. Valamennyi módszer rendelkezik természetesen előnyökkel és hátrányokkal, és mindegyik eltérő erőfeszítéseket igényel.
Bonsai vásárlása
A leggyorsabban és legegyszerűbben úgy juthatunk bonsaihoz. ha vásárolunk egyet. Előnye, hogy azonnal birtokolhatunk egy „kész" példányt, bár általában drágák, silányak vagy nehezen beszerezhetők. Az Ázsián kívüli országokban árusított bonsaiok többsége Japánból származik. így áruk tartalmazza a szállítási és a kezelési költségeket is. Előfordulhat, hogy egy-egy helyi termesztőhöz igen nagy távolságra kell elmennünk. Gyakran a bonsainak árusított növényről kiderül, hogy nem is az, csupán cserépbe ültetett fiatal fát.
Természetből származó fák
Nincs túl sok előnye a vadon nőtt és begyűjtött kis magoncoknak vagy facsemetéknek, de gyakran előfordul, hogy az idősebb fák természetes úton törpévé válnak az éghajlati feltételek, a kedvezőtlen termőhely vagy az állandó legelés következtében. Néha az eltörpült fák kiemelhetők, és átültethetők tartóedénybe. Az ilyen fa egészen öreg lehel szép, kialakult törzzsel, ág-rendszerrel és kéregmintázattal. Sokkal nehezebb más úton elérni ezt az idős megjelenési formát.
A legfőbb hátránya, hogy nagyon sok időbe és energiába kerül, amíg találunk egy megfelelő egyedet. Utána még engedélyt kell kérnünk a tulajdonostól, hogy kiáshassuk. Egyes területeken illegális kiásni egy élő növényt a természetes előfordulási helyéről.
Az is alapvetően fontos, hogy megfelelő időszakban emeljük ki a fát. Legideálisabb a tél vege vagy a kora tavasz, még rügypattanás előtt. Soha ne tegyük olyankor, amikor a fát teljes levélzet borítja. Az idősebb fát is nehéz bonsainak áttelepíteni. Ültessük ki a kertbe egy ágyba vagy megfelelő edénybe, hogy négy-öt év alatt visszanyerje életerejét. A környezet megőrzése iránti aggodalom légkörében ma már az is kérdésessé vált, hogy egyáltalán gyűjtsünk-e még fákat a természetből. Adódhatnak azonban indokolt esetek, mint például ha egy terület növényzetéi bármilyen fejlesztés miatt egyébként is kiirtanák.