Nem mindegy, hogyan tárolod a kozmetikumokat!
hirdetés
Megavasodott rúzs, megkeményedett szempillaspirál, kicsapódott arckrém – Az ilyesmi egyenesen landolhat a kukába. Mindez igazán akkor kellemetlen, ha nem volt olcsó mulatság a beszerzésük. Jelentősen meghosszabbíthatjuk kozmetikai szereink élettartamát, ha odafigyelünk megfelelő tárolásukra, és az azzal összefüggő teendőinkre.
Gyakran tartjuk sminkkészletünket, arckrémünket például a fürdőszobai szekrénykében – ami nem megfelelő hely számukra. De vajon, tudjuk-e milyen okok vezetnek szépészeti, bőrápoló termékeink megromlásához? Néhány tudnivaló és hasznos tanács következik, érdemes megfontolni, átgondolni, eszközölni.
hirdetés
Tárold száraz helyen!
Típusuktól függően, kozmetikai szereink fő alkotórészei közé tartozik többek közt a víz. Márpedig a vizes készítmények sérülékenyebbek a mikrobák támadásaival szemben, mint más termékek. Még ha a tartósítószerek csökkentik is a szennyeződések káros hatását, tartsuk kozmetikai szereinket száraz, szellős helyen, és ne a fürdőszoba párás, nedves, meleg levegőjében, megelőzve ezzel a baktériumok elszaporodását. Ez utóbbi milyen kockázattal jár? A hatóanyagok gyengülnek a krémekben, az illatok, színek elváltoznak a sminkszerekben – röviden szólva, megromlanak. A legjobb a lakás olyan részében, szekrénykében tárolni őket, amely nem esik túl közel a fürdőszobához, mégis hamar hozzáférünk a sietős hétköznapokban. Mindamellett tanácsos megjegyeznünk: a 100%-ban növényi olajtartalmú szerek biztonságban vannak a bakteriális támadásoktól, míg a púderek különösen hajlamosak rá, hogy beszívják a környezetükben lévő nedvességet, és így gyorsan romoljanak.
Napfénytől, melegtől tartsd távol!
Arra is ügyeljünk, hogy a kozmetikumokat ne tegyük ki a napsütés, a nagy meleg káros hatásainak, mert az UV sugarak rontják a formulák minőségét. Amellett mindenfajta hőhatásra megváltozik a készítmények kémiai szerkezete, a víz könnyebben elpárolog belőlük, és a zsíranyag (olaj) különválik a többi alkotórésztől, előidézve a termék megromlását. És vigyázzunk a kézitáskában tartott rúzsokra is, mert ha a táskát hőforrás (radiátor) közelében, vagy a napon felejtjük, a melegtől megolvad a rúzs viasz-összetevője.
Ne mellőzd a sminkeszközök tisztítását!
A sminkeléshez használt eszközök tovább tartanak, és nem okoznak esetleges bőrproblémákat, ha rendszeresen tisztítjuk őket. A kis szivacsokat, ecseteket, a szemhéjfestéket felvivő applikátort legalább hetente egyszer kevés samponos langyos vízzel mossuk ki. Mivel rendszeresen érintkeznek a bőrünkkel és a kozmetikummal, mindenkor tökéletesen tisztának kell lenniük. Hiszen a sminkelő ecsetek és társaik igazi baktérium-források. Tisztán tartásukkal megelőzhetők az eltömődött pórusok, pirosodások, apró kiütések, pattanások az arcbőrön.
Használj spatulát az arckrémeknél!
Ügyeljünk rá, hogy közvetlenül ne az ujjunkkal nyúljunk bele az arckrémes tégelybe, annak érdekében, hogy a baktériumok behatolását - esetleges szennyeződések révén - elkerüljünk. Sokkal hasznosabb kis simítólapátot (spatulát) használni - amelyet olykor mellékelnek is a termékhez -, majd azt minden használat után leöblíteni. A spatulával azután tehetünk kb. diónyi krémet az ujjunkra, de ne felejtsük el, hogy az arckrém használata előtt alaposan mossunk kezet.
Ügyelj a szavatossági időre is!
Figyeljünk az egyes kozmetikai szereknek a csomagoláson feltüntetett eltarthatósági idejére, és – ha nem akarunk bőrproblémát – tartsuk is azt be! A szavatossági időt az első felnyitás idejétől számítsuk, és lejárta után ne használjuk a megváltozott állagú és illatú készítményt, bármennyi maradt is belőle. Ne felejtsük el megnézni az eltarthatósági időt már vásárláskor, hiszen a csomagolást később általában eldobjuk, és sok bosszúságtól kíméljük meg magunkat, ha már a boltban figyelünk erre a jelzésre. A lejárt krém okozta bőrbetegségeken kívül pld. a szempillaspirál, vagy szemceruza időn túli használata akár kötőhártya-gyulladást is kiválthat.