Így változtak a sminktrendek!
hirdetés
Azt nem tudni, hogy kik lehettek az elsők, akik azért kentek valamit arcukra, hogy azzal különlegesebbé, egyedibb varázsolják magukat, hogy kitűnjenek a többiek közül. Az is kérdéses, hogy az ilyen arcfestéseket, arc díszítéseket honnan kezdve lehet már sminkként emlegetni. Egy valami biztos, hogy mióta világ a világ próbálunk különbözni, szebbnek látszani, melyre az arc festése kiváló megoldást kínál.
A különböző arcfestések számos ókori kultúrába jelen voltak, azonban sok esetben nem esztétikai, hanem inkább rituális, vallási szereppel bírtak. Biztos sokan ismerik az úgynevezett Kleopátra sminket, az élénk kékre festett szemhéjat és az ébenfeketével kihúzott, erős szemkontúr vonalat. Az ókorban természetesen csak magasabb társadalmi ranggal rendelkezők festették arcukat, mely egyfajta státuszszimbólumként is funkcionált. Az ókori civilizációk hanyatlásával azonban a sminkek is letűntek, hiszen a középkorban már inkább a fehér és tiszta arcbőr számított elegánsnak. A nemesi hölgyek sokszor még a napra sem igazán merészkedtek ki, hogy megőrizhessék bőrük fehérségét, mivel a barna bőrt túlságosan póriasnak gondolták. A XVI.-XVII. században azonban már megjelentek az első világosabb, pasztell színű festékek, melyekkel a szemhéjat emelték ki, illetve a divatos hölgyek egyre gyakrabban kezdték ajkaikat hangsúlyozni kissé élénkebb, piros színű festékekkel. Persze a visszafogottság még ekkor is érezhető volt, hiszen igazán vonzónak még mindig a világos, fehér bőr számított. Idővel a hölgyek rájöttek, hogy az esztétikus megjelenés legnagyobb ellensége a kor, így a XIX. század elejétől egyre általánosabbá vált a különböző, a bőr fiatalságát és rugalmasságát megőrző készítmények használata is.
hirdetés
Mai értelembe vett sminkekről és sminkelésről tulajdonképpen csak a XIX. és XX. század fordulójától beszélhetünk. A sminkelés egyre elfogadottabbá kezdett válni és bár a sminkeket még mindig a visszafogottság jellemezte, de a színpalettán már megjelentek a világosabb rózsaszín és barack árnyalatok is. A XX. század elejétől a smink készítésre már mint szakmára tekinthetünk, hiszen a tengerentúlon megnyíltak az első szépségszalonok. Itt a hölgyek nem csak profik kezeire bízhatták magukat, hanem az otthon sminkkészlet ekkor még igen csak foghíjas kelléktárát is be tudták szerezni.
A némafilmek megjelenésével és elterjedésével megjelentek az első sminktrendek, divathullámok is. Sok nő úgy szerettet volna kinézni, mint a filmvásznon látható imádottja, vagyis megszülettek az első nőideálok. Megjelennek az első alapozók, hogy a hölgyek könnyebben elfedhessék apróbb bőrhibáikat és egyre "trendibbé" válik a sötét szemkontúr. A 30-as években igen divatosnak számított, hogy a nők szemöldöküket leborotválták és annak vonalát tussal húzták ki. A szemhéjra sötét, mélyítő vonalak kerültek, az ajkakat pedig nagyon erős, élénk színű rúzsokkal emelték ki. A 30-as évek egyértelműen a nőiesség kihangsúlyozásáról szólt, melyet mi sem bizonyít jobban, mint hogy az első műszempillák is ezen évtized végén jelentek meg.
A 40-es években ez a "ragyogás" egy kicsit alább hagyott, azonban a háború utáni években a divat világa hamar magára talált, így az 50-es évek elejét már újfent az élénk sminkek és a nőies vonalak jellemezték. Az 50-es 60-as évek fordulójára a sminktrendek a női bujaságot hangsúlyozták, gondoljunk csak Marilyn Monroe-ra. A 60-as évek derekára azonban a túlzottan erős sminkek eltűntek, újból a visszafogottság vált divatossá. Visszatértek a pasztell és matt színek, valamint az ezüst és halvány rózsaszín. A 70-as éveket még mindig inkább a visszafogottság és az egyszerűség jellemezte. Ez persze nem volt igaz a lázadó fiatalokra, hiszen ők sminkjükkel is próbáltak harcolni a konformizmus ellen, így esetükben a fehér alapozó, vagy éppen a bordó szemfesték is teljesen alapvető kelléke volt a sminkkészletnek.
A 80-as években beköszöntött a diszkó korszak, mely a színes ruhák és kiegészítők mellett a színes sminkeket is magával hozta. A helyzet kissé kaotikussá vált és az ember gyakran találkozhatott olyan sminkekkel, melyek már-már a jó ízlés határát súrolták. Ezután a 90-es évek igazi felüdülést hozott. Ez az évtized egyértelműen az innovációról és a smink, valamint kozmetikai iparban felbukkanó újítások egész soráról szólt. A bőrkímélő arclemosók, a csókálló rúzsok, a tartós festékek, vagy éppen a tusfürdők mind-mind a 90-es évek gyermekei. Eközben a nők egyre tudatosabban kezdik sminkelni magukat, egyre nagyobb figyelmet kezdenek fordítani arra, hogy sminkjük illeszkedjen ruhájukhoz, hajukhoz, stílusukhoz és egyéniségükhöz.