Allergiás vagyok-e a kozmetikumokra?
hirdetés
A krémek, samponok, arcfestékek, parfümök valamint más kozmetikumok mindennapos használói vagyunk. Egy felnőtt átlagosan nap, mint nap hét féle kozmetikai terméket ken magára.
Igaz hogy a kozmetikumok használatával bőrünket szebbnek valamint egészségesebbnek látjuk, viszont ezek a szerek jótékony hatásuk mellett bőrirritációt és allergiás reakciót is kiválthatnak. Leginkább a kozmetikumokban található illatosító anyagok valamint tartósítószerek azok, amelyek allergénként viselkednek.
hirdetés
A kozmetikummal való érintkezést követően a bőr kétféle nem jó reakciót mutathat: bőrgyulladást vagy allergiás kontakt dermatitiszt. Kontakt dermatitisznek azt nevezzük, amikor a bőr valamilyen összetevővel való érintkezés hatására gyulladásba kerül, azaz bepirosodik, viszket és megduzzad.
Kozmetikumok okozta bőrgyulladás
Ez a jelenség elterjedtebb, minden embernél előfordulhat – arra vonatkozik, hogy egy irritáló, durva anyag károsodást okoz a bőrön. A bőr általában foltokban kezd el viszketni valamint pikkelyesen hámlani, máskor piros kiütések jelennek meg rajta, ezek gennyező hólyaggá alakulhatnak. A reakció ott történik ahol a bőr a kozmetikummal érintkezett, a legérzékenyebbnek tartott területnek számít a szemhéj vékony bőre, és száraz, repedezett bőrön is könnyebben kialakul a bőrgyulladás.
Allergiás kontakt dermatitisz
Amennyiben valaki allergiás egy termék speciális összetevőjére, bőrpirosság, duzzadás, viszketés valamint csalánkiütés mutatkozik. Ekkor a bőr durva tapintásúvá válik. A kozmetikai allergia leginább az arcon, ajkakon, szem környékén, a füleknél valamint a nyakon fordul elő. Természetesen a test más részein is megjelenhet. Az allergia létrejöttének oka az, hogy a szervezet immunrendszere bizonyos összetevőket idegennek, veszélyesnek nyilvánít, és fokozott immunreakcióval válaszol a jelenlétére. Nagyon irritáló anyaggal való érintkezést követően a tünetek akár már percekkel, esetleg órákkal később megjelenhetnek, más esetben ez napokig illetve hetekig tarthat, mi több, olyan is előfordul, hogy évekig használt kozmetikumokkal szemben alakul ki az egyénben az allergia.
Mennyire gyakori a probléma?
Az igazán súlyos kozmetikai allergia ritka, viszont az enyhébb irritációk, allergiás reakciók viszonylag gyakoriak. Tanulmányok szerint a népesség 10%-a találkozik vele élete során, több nő mint férfi. Ennek az a magyarázata, hogy a nők általában több kozmetikumot is használnak.
Mit tegyek, ha kozmetikai allergiám van?
Ha allergiás reakciót észlelsz, azonnal hagyd abba a kozmetikumok használatát! Amikor a tünetek elmúltak, próbáld ki kozmetikumaidat egyenként. Ha így sem sikerül észrevenned, hogy melyik a bűnös összetevő, vagy ha a tünetek nem múlnak el, keress fel egy bőrgyógyászt! Az orvos a tünetek megjelenése valamint az általad használt kozmetikumok vizsgálata alapján tudja pontosan megmondani az irritációt kiváltó okot. Amennyiben allergiás kontakt dermatitiszt feltételez, akkor allergiás reakciót vizsgáló bőrtesztet is végezhet, s ennek folyamán a legtöbb esetben kiderül, hogy milyen összetevőkre vagy allergiás.
És a kezelés?
Ha már tudod, hogy allergiás vagy valamire az összetevők közül, nagy figyelmet szentelj a vásárlásra! Igyekezz elkerülni az ezt tartalmazó termékeket. Az allergiás reakciók enyhítésére ideiglenesen jó néhány recept nélkül kapható készítmény. Súlyosabb esetben receptköteles gyógyszerre lehet szükséged, ami elmulasztja a tüneteket. Ha a bőr elfertőződik, antibiotikumos kezelés is szóba jöhet.