Hogyan tesz szebbé és egészségesebbé a cékla?
hirdetés
A cékla régóta nagy kedvenc mindenki számára, hiszen gazdag vitaminokban, erősíti a szervezetet, nem mellesleg jó hatással van a szépségünkre is. A céklagumó fogyasztása mellett a kifacsart levét is érdemes inni.
A cékla vagy céklarépa régóta ismert salátanövény, jellemzően megvastagodott gumóját fogyasztjuk. Az utóbbi időben nagy népszerűségnek örven a levele is, sok helyütt azt is feldolgozzák. Bár Magyarországon a piros változata az igazán kedvelt, azért jó, ha tudjuk, hogy fehér változatban is megtalálható a cékla. Amint azt korábban is említettük, a céklában számtalan vitamin és ásványi anyag található meg. Magas káliumtartalmának köszönhetően az állóképességre is jó hatással van, sok benne az A, B és C-vitamin. A remek antioxidáns tulajdonság mellett a cékla fogyasztásának javára írható az is, hogy sok benne a foszfor, a nátrium és a kalcium is. A céklában lévő nyomelemek gyorsan felszívódnak a szervezetben. Bár napjainkban már tudjuk, hogy kevés vastartalma van, régen a népi gyógyászat előszeretettel használta vérképzőként is.
hirdetés
Az viszont biztos, hogy a nők számára igazán nagy varázsszer, ugyanis segít a menstruációs zavarokkal küszködőknek, és persze a változó korba lépőknek is érdemes fogyasztani. Egy igazán hatásos kúra érdekében napi 2-3 pohár céklalevet is érdemes „legurítani”. A sok vitaminnak köszönhetően élénkíti a sejteket, egyértelmű, hogy a bőrsejteket is. Ettől az arcbőr élettelibbé válik, eltűnik belőle a „szürkeség”, ugyanis a cékla és a céklalé aktiválja a vörösvértest-képződést, továbbá támogatja a nyirokrendszer helyes működését is. Magas folsav tartalma miatt még a kismamáknak is javasoljuk ezt a piros gumót, hiszen a magzatot ellátja a megfelelő tápanyagokkal, vitaminokkal, hasznos anyagokkal. A szex előtt is érdemes céklát fogyasztani. A céklát ugyanis afrodiziákumként is ismerik, növeli az emberi nemi hormonok termelődését.
Amúgy ami nem tudta volna, 1961-ben Dr. Ferenczi Sándor felfedezte, hogy a cékla festékanyaga, a betaintumorellenes hatású. A magyar kutató felfedezése után kutatásokkal támasztották alá azt, hogy a humánkísérleteken, valamint kemoterápiákon átesett páciensek vérképe több hetes céklakúra után jelentős javulást tükröztek.
Hogy kívülről-belülről megszépüljünk…
Ahhoz, hogy valóban jó hatással legyen szervezetünkre, érdemes a céklát gyakran fogyasztani. De ne csak együk, hanem igyuk is! Amúgy már a görögök is megmondták, a cékla hűsíti a vért. A rómaiak például lázcsillapításra is használták, Hippokrátész pedig sebkötözésre is használta. Ha szeretnénk megválni a májban felgyűlt toxikus anyagoktól, készítsünk céklából és sárgarépából egy remek turmixot. Az arányokra azonban ügyeljünk, egy rész céklaléhez 2 rész sárgarépalét tegyünk, így lesz igazán hatékony. Amúgy a májtisztító hatása miatt másnaposságra is ajánlják, mert hamarabb kiüríti a szervezetből az alkoholt is. Ugyanígy jár el a cékla a baktériumokkal, vírusokkal is. Vagyis ha érezzük, hogy már megkörnyékezett minket az influenza vagy a nátha, akkor máris lássunk neki a kúrának. A megfázás nem csak egészségünkre hat, a külsőnkön is meglátszik, hogy ramatyul vagyunk… hát előzzük meg! Legutóbbi kutatások szerint a cékla amúgy a gyomorsavpanaszokra is jó megoldás.
Cékla nem csak savanyúságként
Aki szereti a céklát, az minden bizonnyal szereti a cukros-ecetes lében eltett savanyúságot is. Nos, ennek fogyasztása is nagyon jó, de a céklából különféle salátákat is készíthetünk. Ha egy kisebb zellergumót, egy almát és egy répát is reszelünk egy kevés reszelt céklához, s citromlével, kevés sóval fűszerezzük, akkor húsok mellé, de önmagában is igazán jó, vitaminban gazdag saláta lesz. A főtt céklát majonézesen is elkészíthetjük, ezt is önmagában vagy fasírttal bátran ehetjük. aki desszertben tudja elképzelni a céklát, bátran készítsen céklás tortát vagy muffint.