A narancsbőr okai
hirdetés
Első körben azt kell mindenki tisztázza magában, hogy a narancsbőr nem egy betegség. Gyakran a megnevezése is ezt, a tévhitet kelti az emberekben, a cellulitisz név hallatán mindenki egy betegségre asszociál. A név az megmaradt a 19. századból, akkoriban úgy gondolták ugyanis, hogy a narancsbőr egy kötőszöveti gyulladás. Ebből maradt meg a név, ugyanis a latin cellule szó jelentése a sejtek, az itisz pedig a gyulladást jelenti.
A magyar megnevezése nagyon illő erre a bőrelváltozásra, ugyanis optikailag tényleg olyan, mint a narancs bőre, héja. A narancs bőre is rücskös, kellemetlen tapintású, és hideg érzetű. Felismerni a narancsbőrt nagyon, egyszerű már szemmel is látható, a legenyhébb esetben pedig felfedezhető, ha a bőrt kicsit összenyomjuk.
hirdetés
Vannak bizonyos stádium beosztások is, amelyekkel meghatározható a súlyosság. A 0 stádium az amikor a bőr sima, és a narancsbőr álló és fekvő helyzetben sem vehető észre. Az első stádiumról akkor beszélhetünk, ha a bőr a nulla stádiumhoz hasonlóan sima tapintású, de összenyomva már megfigyelhető. A második stádium akkor jelentkezik, amikor fekvő helyzetben nem figyelhető meg a bőr elváltozása, de álló pozícióban már kivehető. Harmadik stádium jelenti az utolsó szakaszt, ez akkor jelentkezik, amikor a bőr már összenyomás nélkül is jól megfigyelhető minden helyzetben.
Felmerül a kérdés az emberekben, hogy kiket és hol érint a narancsbőr. Testalkattól függetlenül bárkit érinthet az a bőrprobléma. Leginkább a nők tapasztalják ezt, azonban előfordulhat férfiaknál is. Ez lehet örökletes is, de fontos szerepet jelent az életmód is. A kevés mozgás, az ülőmunka, a szervezetre káros anyagok fogyasztása, a kevés folyadékbevitel, és a vitaminokban szegény étrend is, előidézheti a narancsbőr kialakulását. Továbbá a stressz és a túl szoros alsóruházat viselése is.
Az is tévhit, hogy a jó testalkatú embereknél nem fordulhat elő narancsbőr. Nem jelent a jó testalkat sem biztosítékot, a narancsbőr kizárására. A narancsbőr olyan testrészeken alakulhat ki, mely az átlagosnál párnázottabb, vagyis ahol több zsírszövet van. Megjelenését tekintve általában a fenéken, a combon jelentkezik.
A kialakulás okai leehetnek: az, hogy inkább a nőknél alakul ki a narancsbőr, az a hormonális okok miatt van. A bőr három rétege közül a legalsóban, az ún. bőraljában a nőknél sokkal több zsírszövet található, mint a férfiaknál, bizonyos testtájakon pedig vastagabb is e réteg. A bőr középső, kötőszövetes rétege, amely a benne lévő lévő vérerek és nyirokerek hálózatán keresztül gondoskodik a bőr anyagcseréjéért, a nőknél sokkal lazább, mint a férfiaknál, mivel a bőrnek sokkal tágulékonyabbnak kell lennie. A kötőszövetek lazasága azt jelenti, hogy a bőraljából a zsírszövetek könnyen át tudnak vándorolni, oda ahol nincs keresnivalójuk és ott felgyülemlik. Ennek következtében a zsírsejtek elkezdenek növekedni, aminek köszönhetően romlik a bőr egészsége és így fokozódik a narancsbőr súlyossága is.
A velünk született tulajdonságainkat nem tudjuk változtatni, ezért a hajlamot sem a narancsbőrre. Azonban az életmódunk aktivitásának fokozásával könnyedén legyűrhetjük a narancsbőr legkisebb jeleit is. Nagyon fontos a mozgás, mert a vérellátást is serkenti, ennek következtében a bőr egészségesebb lesz, nem lesz gyűrött, nem alakul ki narancsbőr. Ezzel ellentétben, az ülő életmód pont a narancsbőrt segíti, hiszen a vérkeringés a fenékben és a combokban is gyengébb lesz ami miatt a narancsbőr könnyedén megjelenhet.