Ami mindenkinek jár
hirdetés
Amikor ébren vagyunk, testünket kemény munkára lógjuk, legyen szú fizikai vagy szellemi igénybevételről, ami után szükség van a felöltődésre. Ha nem pihenjük ki magunkat kellően, napközben fáradtnak, álmosnak érezzük magunkat, csökken a teljesítőképességünk, figyelem- és memóriazavarral, koncentrációs problémákkal küzdünk, ingerültté válunk.
Szépségünk szempontjából sem elhanyagolható a pihentető alvás, hiszen a nap folyamán számos káros hatás érheti a bőrünket (UV-sugárzás, szmog, hideg szél, légkondicionáló, gyakori sminkelés stb.).
hirdetés
Ha ezek után nem kap lehetőséget a regenerálódásra, akár idő előtti öregedéssel is reagálhat. Ezért jól jöhet néhány tanács azoknak, akik keveset és/vagy rosszul alszanak. Ahhoz, hogy átalhassuk az éjszakát, szervezetünknek rá kell hangolódnia a pihenésre. Ennek egyik legjobb módja, ha a hálószobában mór fél órával lefekvés előtt kikapcsoljuk a TV-t ós a többi elektromos berendezést (beleértve a mobiltelefont is!). Sokan elkövetik azt a hibát, hogy még a párnák közt is az okostelefonjukat nézegetik, majd közvetlenül a fejük mellé teszik egész éjszakára, ami kedvezőtlenül befolyásolhatja az alvás minőségét.
Lefekvés előtt segíthet egy pihentető fürdő. A víz hőmérséklete legyen meleg, de ne túl forró, a lazító hatás kedvéért pedig keverjünk bele tengeri sót, citromfű-, levendula- illóolajat! Fürdés után finoman masszírozzuk át a testünket testápolóval, hogy izmaink ellazulhassanak! A legtöbb gondot a fejünkben cikázó gondolatok okozhatják elalvás előtt Ha az éjjeliszekrényünkre teszünk egy jegyzetfüzetet és egy tollat, felírhatjuk, ami eszünkbe jutott - így nem kell izgulnunk amiatt, hogy reggelre elfelejtjük. Sokakat éppen ez a szorongás akadályoz meg a nyugodt alvásban.
A hálószoba hőmérséklete ugyancsak befolyásolhatja az alvás minőségét. Bár télen mindannyian arra vágyunk, hogy minél melegebb legyen, nem szabad túlzásba esni az éjszakai fűtéssel: szervezetünk számára az a jó, ha a hőmérő nem mutat többet 23 Celsius foknál. Nyáron viszont a szoba túlhűtése okozhat gondot, sokan ugyanis 16-nál alacsonyabbra kapcsoljak a klímát, ami szintén zavarhatja a pihenést. Nagyon fontos, hogy sose feküdjünk le üres gyomorral, ugyanakkor túl sokat sem tanácsos enni. A könnyű vacsora körülbelül 3 órával előzze meg a lefekvés időpontját! A testedzést és a szaunázást is ejtsük meg pár órával a tervezett pihenés elölt, mert ezek is megakadályozhatják a gyors elalvást ós a zavartalan regenerálódást.
A National Sleep Foundation (Amerikai Alváskutató Intézet) felmérése szerint minden harmadik felnőtt meztelenül alszik, ami néhány szempontból kedvező hatású. A pihentető alváshoz fontos a megfelelő hőmérséklet - márpedig aki ruha nélkül bújik ágyba, annak a teste könnyebben lehűl, és jobban meg is tartja a kívánt hőmérsékletet. A meztelenül alvás pozitívan hat a párkapcsolatra ís, hiszen a partnerek sokkal intimebb közelségbe kerülnek egymással, ha így bújnak össze a paplan alatt. Ilyenkor jótékony oxitocin szabadul fel a szervezetben, ami többek között támogatja a szív működését, erősíti az immunrendszert, és csökkenti a stressz-szintet.
Brit tudósok kutatásai szerint szerelmi életük minőségével éppen azok a legelégedettebbek, akik semmit nem viselnek az éjszaka folyamán, míg a pizsama pártiak gyakrabban érzik úgy, hogy nehezen találják meg a közös hangot a partnerükkel.
Forrás: egeszsegtukor.hu
Képek: antiaging.blog.hu és hazipatika.com