Helyes táplálkozás és a ragyogó bőr!
hirdetés
A savak és a lúgok fontos szerepet játszanak anyagcserénkben, ezért egészségünket és jó közérzetünket is befolyásolják. A helyes táplálkozás egyensúlyba hozza egész szervezetünket, és tavasszal a természet megújulásával, energiával tankolja fel. A gőzfürdő és a bőrradír bőrünkre van szépítő hatással.
Sav és a lúg fontos egyensúlya
hirdetés
Az evés és az ivás célja az, hogy tápanyagokhoz és energiához jutassunk testünket, és biztosítsuk a jó közérzetünket. A stressz, az idegeskedés, a mozgáshiányos életmód és a kapkodó evés azonban teljesen összezavarja szervezetünket, ami sav-lúg háztartásunk egyensúlyának felborulásához vezet.
A savak és a lúgok olyan kémiai vegyületek, melyek a táplálékkal együtt kerülnek szervezetünkbe. Mivel az anyagcsere bonyolult folyamatai csak bizonyos fokú savas kémhatás mellett működnek tökéletesen, fontos, hogy a jó közérzet eléréséhez folyamatosan szabályozzuk, azaz helyesen táplálkozzunk. Azt is tudnunk kell, hogy a savakat testünk termeli, a lúgok pedig a táplálékkal kerülnek szervezetünkbe. A fejlett nyugati országok táplálkozási szokásai- túl zsíros, túl nagy fehérjetartalmú és túl édes ételek- borzasztóan megterhelik a szervezetet, és savtúltermeléshez vezetnek. A savak egy része a beleken, a vesén, a bőrön vagy nyálkahártyán keresztül választódik ki, másik része pedig a szervezetbe kering, vagy elraktározódik a kötőszövetekben. A súlyos és tartós savtúltengés köszvény, fejfájás és migrén vagy különböző bőrgyulladások kialakulásához vezethet.
Hogy melyik élelmiszer savas, vagy lúgos, az testünkben kifejtett hatása határozza meg. Fontos, hogy minél gazdagabb például fehérjében egy étel, annál inkább serkenti a savképződést. A hús, a hal, a sajt és a hüvelyesek ezért savas élelmiszereknek számítanak. A kiegyensúlyozott és változatos étrend alapja, hogy ételeink 20%-át savképző, 80%-át pedig a lúgos élelmiszerek tegyék ki. Ez azt jelenti, hogy míg a gyümölcsökből, a burgonyából és legtöbb zöldségfajtából annyit ehetünk, amennyit csak akarunk, a húsok, a tejtermékek nagy része, valamint a péksüteménye csak ritkábban szerepeljenek az étlapunkon. A friss gyógy- és fűszernövények ideális lúgtartó, ezért bátran fogyasszunk belőlük, készítsünk teát, vagy ízesítsünk velük salátákat, vagy leveseket. Amellett, hogy ezek serkentik az anyagserét, illóolaj tartalmuknak köszönhetően a salaktalanításban is nagy szerepet játszanak.
Mivel rohanó világban élünk érdemes ezeket a diétákat hétvégéken kezdeni, vagy egy-egy méregtelenítő kúrát tartani hétvégenként. A hétvégi diéta alatt a következő savtermelőket mindenképpen kerüljük el: kávé, feketetea, matétea, alkohol, kóla, édességek, lekvárok, konzervek, gyorsételek. A sav- lúg diétával felgyorsul a méregtelenítés és a közérzetünk is jobb lesz. Vannak olyan ételek és rágcsálni valók, amelyek elsősorban lúgos hatásúak, és természetesen nagyon finomak, így segítenek újra egyensúlyt teremteni a szervezetedben. A borsmentából, citromfűből, édesköményből, ánizsból, vagy a köményből készített, kellemes aromájú gyógyteák nagyban serkentik az anyagcserédet, feszesítik a bőr, méregtelenítenek, ezáltal szebb lesz a bőröd, üdébb, és persze tisztítják, illetve regenerálják a beleket is.