Így hat a víz a szépségedre!
hirdetés
A víz teszi lehetővé az életfolyamatokat, ezért felvételének és leadásának egyensúlya létfeltétel. A test víztartalmának csökkenése számos veszélyt rejt magában, betegségek kiindulópontja, rejtett betegségek tünete lehet. A szomjúság már a szervezet vészjelzése.
A két hidrogén- és egy oxigénatomból álló víz valamilyen halmazállapotban jelen van környezetünkben és minden élő szervezetben, Nagyon jó oldószer, és sokféle anyagot tartalmazhat Összetétele származási helyétől függ. A vízkészletnek csupán 4 százaléka az életfolyamatokhoz nélkülözhetetlen (valójában nem édes) édesvíz, amelynek 79 százaléka hó és jég, 20 százaléka talajvíz, és csupán 1 százaléka felszíni eredetű. A víz állandó körforgásban van, halmazállapota és területi eloszlása többször is változhat, de mennyisége bolygónkon állandó. Ugyanígy szervezetünkben is az a kívánatos, hogy egyensúlyban legyen a vízleadás és -felvétel, ami életkoronként változó mennyiséget jelent.
hirdetés
Folyadékegyensúly a szervezetben
Testünk víztartalmának 72 százaléka a sejtekben. 20 százaléka a sejt-közötti állományban, 8 százaléka a vérben található. Minél fiatalabb a szervezet, sejtjet annál több vizet tartalmaznak. Az újszülött teste több mint 80, a felnőtté 60-70, míg az idős emberé csak 50 százalékban tartalmaz vizet, és a nőké és az elhízott férfiaké a magas zsírszövetarány miatt kevesebbet, mint a normál súlyúaké. Egy 70 kg-os felnőtt teste 42 I vizet tartalmaz, ha ebből csak 1,5 dl-t elveszít, a sejtek mar érzik a hiányt. Szerveink közül az agy víztartalma a legmagasabb (78 százalék), míg az izomszövet 70 százalékban vízből áll. Vízre van szükségünk szinte minden életfolyamathoz: az emésztéshez, a felszívódáshoz, a tápanyagok szállításához, az enzimek termelődéséhez, a testszövetek felépítéséhez és regenerációjához; a bőr belső hidratálásához; a testhőmérsékletnek, valamint a vértérfogat, a vérben oldott ásványi sók (elektrolitok), a vérnyomás és a sav-bázis egyensúlyának a fenntartásához; az anyag- cseréhez, a salakanyagok kiürítéséhez, a nyál, a hasnyál, az epe és a könny képződéséhez, de még az ízületek kenőanyagához is.
Vízvesztés
A vese naponta 1400-1500 ml vizeletet választ ki; a széklet 130 ml vizet Is tartalmazhat; a légzés során 300 ml elpárolog; a bór párolgásával szintén elveszítünk 300-500 ml-t. Hozzávetőleg ez összesen 2,41. A melegben, sportolás és fizikai munka közben természetes izzadás több literrel emelheti a szükségletet, és a jelentós sóvesztést is mielőbb pótolni kell
Az általában ajánlott vízbevitel felnőtteknek 30-38 ml testsúly ki lónként, ez egy 70 kg-os felnőtt esetében 2.1-2,6 I. A 2-3 éves gyerekeknek 1,31, a 4-a éveseknek 1.61. a 9-13 éveseknek 1.9-2,11 ajánlott. Ezek az adatok csak hozzávetőlegesek, mert függnek a levegő napi hőmérsékletétől, páratartalmától, a végzett tevékenységektől is. A folyadékegyensúly ellenőrizhető a vizelet színváltozásával; a reggeli első vizelet kivételével napközben világossárgának kell lennie. A szervezet folyadék igényét az említett tényezőkön túl tovább növeli a hányás, a hasmenés, a lázas betegség, a serdülőkori hormonváltozás, a menstruáció, de még egy kiadós sírás Is.
Jód a tengervízben
A Föld vízkészletének 96 százaléka emberi-állati fogyasztásra és nővénylocsolásra alkalmatlan, sós tengervíz. A belőle kivont sóval viszont ízesíthetjük ételeinket, így szervezetünk jódhoz juthat, A jód befolyásolja az anyagcserét szabályozó pajzsmirigy működéséi Hiányában csökken a szervezet energiája ás a növekedés, romlik a szellemi teljesítőképesség, elhízáshoz vezet, megsínyli a haj, a köröm a bor ás a fogak állapota. Hiánybetegsége a golyva.
Forrás: Nővagyok.hu