7 szépségápolási tévhit
hirdetés
A szépségápolással kapcsolatos tudásunkat az internetről, reklámokból, újságokból és persze ismerősöktől gyűjtjük össze. Rengetegszer halljuk, hogy mit javasolnak a “szakértők”, majd tapasztaljuk saját bőrünkön ennek a szöges ellentétét.
A szépségápolási ismeretek egy része nem több puszta mítosznál, mely mint a népmese, szájról szájra terjed generációkon keresztül.
Óvd meg magad a haszontalan tanácsoktól és tévhitektől, járj utána, mi az, amivel árthatsz és mivel használhatsz szépségednek!
hirdetés
1. Az arckrém akkor hat, ha érzed, hogy bizsereg tőle a bőröd
Ha bizsergést érzel a krém felvitele után, az nem azt jelenti, hogy hatni is fog. Sokkal inkább azt jelzi, hogy a bőrödet irritálja és gyulladásba hozta. Lehet, hogy pillanatnyilag úgy látod, bőröd tisztább és simább lett, de a bizsergést okozó termékek hosszútávú használata inkább ártalmas, mintsem hasznos a bőröd számára. Az irritáció sajnos óriási károkat tud okozni. Lebonthatja a kollagént és az elasztint, amitől a bőr petyhüdté válik, megereszkedik.
2. Gyakran válts krémet, mert a bőr hamar hozzászokik
Ennek az állításnak semmilyen alapja nincs. A bőr nem szokik hozzá az egyes kozmetikumokhoz, tehát azok nem lesznek kevésbé hatékonyak az idő múlásával. Legfeljebb azt tapasztalhatod, hogy a hónapok során kevésbé lesznek látványosak a változások, de ennek csupán az az oka, hogy bőröd jóval egészségesebb lett éppen az adott termék hatására, így gyakorlatilag elérted a célodat. Ha egy arckrém bevált neked, nyugodtan tartsd meg, nem kell néhány hónap múlva lecserélned!
3. Idővel kinövöd a pattanásokat
Ez az állítás részben igaz, ugyanis a férfiaknál valóban így működik. A nők sajnos nem ennyire szerencsések. A férfiaknak a pubertás után állandó a hormonszintjük, míg a nőké folyamatosan változik. Ennek következtében a pattanásos időszakok újra meg újra jelentkeznek, a hormoningadozások miatt gyakorlatilag bármilyen életkorban előfordulhat, hogy reggel egy hatalmas piros duzzanatot látunk viszont a tükörben. A pattanásokkal számolnod kell, ha a 20- as, 30-as, 40-es éveidben jársz - és még azon túl is.
4. A 30-as faktorszámú naptej kétszer annyira véd, mint a 15-ös
A valóságban csupán 4%-kal nyújt nagyobb védelmet egy 30-as, mint egy 15 faktoros naptej. Ha maximálisan óvni szeretnéd magad a nap káros sugarai ellen, bőségesen és gyakran használd a naptejet, a legerősebb napfényben pedig tartózkodj árnyékban.
5. Az öregségi foltok a kor előrehaladtával mindenkinél megjelennek
Nevükkel ellentétben az öregségi foltoknak semmi közük nincsen az életkorhoz. Igaz, nagyobb eséllyel jelennek meg 40 éves korban, mint 20 évesen, de kiváltó okuk nem az öregedés, hanem a káros napsugárzás. Ugyanakkor a genetikának is nagy szerepe lehet, örökölhetjük is a foltokra való hajlamot. Ezek azonkívül, hogy rontják bőrünk szépségét, teljesen ártalmatlanok. A napvédő használatával sokat tehetünk a megelőzésükért, a már meglévő foltokat kozmetikai kezelésekkel halványíthatjuk.
6. Az olajos ételek pattanásokat okoznak
Bár az olajos, zsíros ételek biztosan nem a legegészségesebbek, a pattanásokat nem lehet a számlájukra írni. A kutatások szerint az egyébként egészséges tejtermékek és citrusfélék sokkal inkább felelősek az akné megjelenéséért, ezek jóval nagyobb arányban okoznak pattanásokat, mint az olajos ételek vagy akár a csokoládé.
7. Mitesszerek csak a piszkos bőrön alakulnak ki
A mitesszerek ugyan feketék, de nem a piszoktól. Ha így lenne, akár egy egyszerű arctisztítással is el tudnánk tüntetni őket, de sajnos a harc velük szemben ennél jóval bonyolultabb. A mitesszerek akkor keletkeznek, amikor a bőr túl sok faggyút termel, az elhalt hámsejtek pedig elállják a faggyú útját, gyakorlatilag megakadályozzák, hogy a pórusokból ki tudjon ürülni. Ahogy a faggyú egyre inkább közeledik a bőr felszíne felé, az oxidációtól a színe fekete lesz. Ne próbáljuk őket egyszerű arcradírral eltüntetni, helyette használjunk szalicilsav tartalmú terméket, ami a pórusokba hatolva hámlaszt, az elhalt hámsejteket és a felesleges faggyút is eltávolítja.