Az alapozás ABC-je
hirdetés
Igyekszem minél egyszerűbben megfogalmazni a lényeget. A bőrszín árnyalatainak hozzávetőlegesen tizenöt fokozata van. A fokozatok a bőr világosságát vagy sötétségét jelzik, az 1. fokozat nagyon sápadtat jelöl, a 15. fokozat pedig nagyon sötétet.
Amikor alapozót választunk, két tényezőt kell figyelembe vennünk. Először is, passzolnia kell a bőr színfokozatához - azaz a bőröd világosságához vagy sötétségéhez.
hirdetés
Másodszor pedig, az alapozódnak igazodnia kell a bőröd alaptónusához. A nők többségének „meleg" az alaptónusa. Szerintem a melegebb tónusú bőr mindig fiatalabbnak tűnik. A nők elenyésző száma azonban kifejezetten „hűvös" alaptónusú. Az ilyen nőknek sötét hajuk, sápadt bőrük és világos szemük van. (Csak képzeld magad elé Hófehérkét.) Még ha a hűvös tónus dominál is nálad kezdetben, amint a napra mész, meleg tónusúvá válsz. Ha bizonyos földrajzi helyekről származol - Olaszország, Spanyolország, Ázsia vagy Afrika -meleg tónusú vagy. Ha barna vagy zöld szemed van, akkor is. És ha szépen le tudsz barnulni, akkor is biztos, hogy meleg tónusú vagy.
Az egyik legnagyobb hiba, amit egy nő sminkelés-kor elkövethet, az az, hogy hűvös alaptónusúnak hiszi a bőrét, miközben nem az. Ezért fontos mindig elvégezni egy „csíktesztet", hogy biztos lehess benne, valóban a bőrszíned tónusának megfelelő alapozót használsz-e. A legjobb, ha az alapozó színárnyalatának kiválasztásához elvégzel egy csíktesztet. Itt van néhány megbízható szabály, ha ezeket betartod, nem foghatsz mellé. Először is, mindig természetes fényben végezd el a csíktesztet. Kezdd három különböző alapozóárnyalattal, hogy összehasonlíthasd és kontrasztba állíthasd egymással őket. A bőrtónusodtól függ, hogy az arcod melyik területén kell majd tesztelned az árnyalatokat. Végül, ha a kiválasztott árnyalat illik a legjobban a nyakad színéhez, akkor sikerrel átmentél a csíkteszten.
Elefántcsont és bézs
Ha a bőrtónusod elefántcsontszínű vagy bézs, az állkapcsodtól a nyakad felé végezd el a csíktesztet, hogy a nyakadhoz legjobban illő árnyalatot megtaláld. Az ilyen bőrtípusú nőknek gyakran pirosas az arcuk, de a nyakuk nem, úgyhogy fontos megtalálni a valóban hozzájuk illő színt. Kezdd úgy, hogy felkened a három különböző árnyalatú alapozót az állkapcsodtól a nyakad felé, és várj egy pár percet, hogy a bőröd zsírtartalma nem változtatja-e meg a pigmenteket. Azt az árnyalatot válaszd, amelyik a legközelebb áll a nyakad tónusához.
Az 1950-es és 1960-as években - sőt valójában a késő 1970-es évekig - folyton azt rágták a nők fülébe, hogy az a jó, ha a természetes bőrszínükkel pont ellentétes árnyalatú alapozót választanak. Ha mondjuk valakinek a bőre olívás alaptónusú volt, akkor rózsaszín tónusú alapozót kellett használnia, ha pedig rózsaszínes volt a bőre, akkor narancsos alapárnyalatú alapozót ajánlottak neki.
Azután az 1980-as években a nők megtudhatták, hogy ez mind badarság, és az alapozónak valójában kifejezetten meg kell felelnie a bőr alaptónusának. Úgyhogy akinek rózsaszín alaptónusú bőre volt, az mostantól rózsaszín alapárnyalatú alapozót használt, ha pedig olívás árnyalatok domináltak nála, akkor olíva alaptónusú alapozót tett fel - nos, az eredményt sejtheted. Szerencsére ma már több újdonság van a sminktermékek palettáján, mint bármikor ezelőtt, úgyhogy a legtöbb jó minőségű alapozó esetében szinte észre sem vesszük, hogy a bőrünkön van. Ezek áttetszőek, mégis tökéletesen fednek, és hibátlanná varázsolják a bőrt. Ugyanakkor ma is alapvető fontosságú, hogy a bőrödhöz lehető legjobban illő alapozót válaszd ki.
Forrás: Life.hu