Már nem divat a rúzs?
hirdetés
Évek óta mintha kiment volna a divatból a rúzs. A lányok már nem rúzsozzák a szájukat. Emellett azt olvasni, hogy a rúzs mérgező. És erre csak most jönnek rá? Mikor évtizedekig divat valami, jelen esetben a rúzsozás… Úgy látszik, ennyi idő kell a tudománynak, hogy utánajárjon dolgoknak.
A rúzs praktikus kiegészítője volt eddig a lányok, nők, asszonyok kelléktárának, az utóbbi időben azonban visszaszorult a használata. Már nem divat. Ilyen volt a szoknya is pár évvel ezelőtt, de aztán ismét divatba jött, lássuk, mit lehet tudni a rúzsról. A rúzs olyan kozmetikai termék, amely különféle olajokból és zsírokból, viaszból, színezőanyagból és bőrápoló krémből áll, és az ajkak színezésére szolgál.
hirdetés
A rúzsok általában enyhén illatosítottak, vannak ibolyántúli sugárzást szűrő, csillogó és ízesített változatok is. Az utóbbi években többek között aloe vera-, E-vitamin- és kollagéntartalmú rúzsok is forgalomba kerültek. Az első ajakszínezőket már az 5000 évvel ezelőtti Mezopotámiában is ismerték, ahol féldrágaköveket zúztak porrá, és ezekkel festették az ajkakat és a szemhéjakat. Az egyiptomiak hennával, valamint (mérgező) jód- és brómtartalmú algakivonattal színezték az ajkakat. Az iszlám reneszánsz idejében, 1000 körül az andalúz arab tudós, Abu al-Kaszim al-Zahravi (Abulcassis) alkotta meg az első, tömör, rúd formájú, illatosított rúzst. Európában a XVI. században, I. Erzsébet angol királynő ideje alatt vált népszerűvé, aki maga is előszeretettel festette vérvörösre ajkait. Később azonban a rúzst és a sminket az ördög művének tartották, 1770-ben például az angol parlament például törvényben ítélte el azokat a nőket, akik „sminket használva csábítják el a férfiakat.” Valami ilyesmi történik manapság is, amikor kiderül a rúzsokról, hogy mérgezőek.
A rúzst még az 1800-as években is a prostituáltak és a színészek eszközének tulajdonították. 1927-ben egy francia vegyész, Paul Baudecroux tartós ”csókálló” rúzst alkotott ”Rouge Baiser” néven, amelyet azonban később betiltottak, mivel nem lehetett eltávolítani az ajakról. A rúzs a második világháború idején, jórészt a hollywoodi filmeknek köszönhetően vált népszerűvé. 2007 októberében egy tanulmány kimutatta, hogy a rúzsok mintegy 60%-a tartalmaz ólomszármazékokat, még ha kis mennyiségben is. Azóta nem is igen látni, hogy lányok rúzsoznák magukat. A hír futótűzként terjed, és a rúzs kiszorul a használatból. Jobb is a természetes száj, és szexuális szempontból, hiszen a rúzs a nők vonzerejének fokozására szolgál, is kívánatosabb egy természetes női ajak, mint a rúzzsal kent száj.
Most, hogy az is kiderült, hogy egy valamennyire mérgező termékről van szó, még többet veszít népszerűségéből a rúzs, mint szépítő eszköz. Amit gondolom a férfiak nem is bánnak, egy rúzsos csók, ami azt illeti, nem egy vonzó dolog. Az egész csak a szépítkezésről szólt, a rúzs az öncélú szépítkezés megtestesítője. Nem is baj, hogy lekerült a palettáról, sokkal jobb így, jobb a nőknek, és jobb a férfiaknak. Egy nő addig vonzó, míg mértékkel használja a szépítő eszközeit, amint ezt túlzásba viszi, már nem annyira vonzó. Így van ez a műkörmöknél, de minden más területen is. A rúzs tehát leáldozóban van a szépítő eszközök palettájáról, ezzel egy korszak érne véget. Egy jó 50 éves időszak, amíg a rúzs fontos szerepet töltött be a nők életében. Hiszen a női retikülben mindig ott volt a helye, és gyakran mentek ki mosdóba megigazítani az ajkukon lévő rúzst.