Újabb köröm- és lábgombás jótanácsok
hirdetés
Biztosan találkoztál már te is olyan látvánnyal, amikor valakinek, csúnya elszíneződött volt a körme, hámlott a talpon és a lábujjak között a bőr. Ez nem csak egészségügyileg jelent gondot, de szépségünk szempontjából sem túl előnyös. Egyáltalán nem vonzó, esztétikus, amikor főleg a nyári időszakban azt látjuk, hogy valakinek ennyire „ápolatlanok” a lábai, amikor nagyon jól tudjuk, hogy igenis van rá gyógymód.
A láb gombás fertőzése az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati panasz. Fonalas, sarjadzó vagy penészgombák okozhatják. Legtöbbször a lábujjak között, a talpon jelentkezik hámló, viszkető, hólyagos kiütések formájában. Súlyosabb esetekben átterjedhet a körmökre is, illetve feltűnhet a test egyéb hajlataiban, hónaljban, combtőnél is. Megelőzni egyszerűbb, a kezelése olykor igen hosszadalmas és a fertőzés hajlamos a kiújulásra. A lábgombásodás népbetegségnek számít, a statisztikák szerint a magyar lakosság több mint fele, körülbelül 54 százaléka szenved valamilyen fokban ettől a kellemetlenségtől. Világszerte ismert, de különösen a mérsékelt és a meleg éghajlati övön egyre gyakoribb. Gyermek- és felnőtt közösségekben, sportolók között, közös zuhanyzók, uszodák látogatói, illetve egy-egy család tagjai között gyorsan terjed – tudhatjuk meg a Webbeteg egyik cikkéből. A lakosság közel 20%-át érintő problémáról beszélünk, amely elsősorban a láb körmein jelentkezik. (95%-ban a láb körmeit érinti és csupán 5%-ban a kézkörmöket.) Ennek több oka is van. Általában kevesebb figyelmet szentelünk lábfejünknek, mint kezünknek. (például a fürdés, zuhanyzás utáni törölközésnél) Míg a kéz (általában) egész nap szabadon van, addig a lábunkat sokszor a nap nagy részében zokni, cipő fedi; nem tud úgy levegőzni. Ha a kéz körmein jelentkezik elváltozás sokkal jobban törődünk vele, hamarabb észrevesszük, hiszen jobban szem előtt van, kellemetlen lehet mindennapi életünk során, míg a láb esetén sokan elhanyagolják, mert alapvetően nincs vele gond, nem fáj, nem viszket... Rendszerint tavasszal, nyáron kerül előtérbe, mikor jön a nyitott szandák, papucsok és a strand ideje.
hirdetés
A gombás fertőzés kezelése
„A kezeletlen körömgomba nem múlik el magától, sőt, rosszabbodhat. A gombás fertőzést azonban nehéz kezelni, ráadásul hosszadalmas is. Sokan sajnos rövid időn belül abbahagyják a kezelést, mert nem látnak rövid időn belül javulást. Fontos azonban tudni, hogy körömgombától való megszabadulás mindenképp kitartást igényel, a választott készítménytől függetlenül. fertőzés mértékétől és a kezelés fajtájától függően a gyógyulás pár héttől akár egy évig is tarthat, s még így is előfordulhat, hogy nem tud teljesen megszabadulni a fertőzéstől. A gombás fertőzés kezelésére különböző gombaellenes készítményeket (külsőleg használatos ecsetelőt, körömlakkot, krémet, vagy szájon át szedhető gyógyszert) használhat. Bizonyos fajtái recept nélkül is kaphatók, ugyanakkor léteznek vényköteles gyógyszerek is. A gombaellenes gyógyszer adja a legjobb esélyt a súlyos fertőzés gyógyítására, ám számolni kell a mellékhatásokkal is, ezért orvosi ellenőrzésre van szükség a kúra előtt és alatt is, illetve máj- és szívproblémák, terhesség és szoptatás esetén nem alkalmazhatóak. Terhesség esetén különösen körültekintőnek kell lenni, mivel egyes hatóanyagú gombaellenes tablettáknak nem kívánt hatása lehet a még meg nem született gyermekre. Esetükben a külsőleg alkalmazott készítmények javasolható, a kezelés hatékonyságát pedig elősegítheti a fertőzött körömfelszín csiszolása.” -írja a Webbeteg.
Forrás: Webbeteg
Képek: gmvideo.net, hogyankell.hu