Menjünk túrázni! De hova?
hirdetés
A tavasz mindenkire jó hatással van és lehetőség adódik arra is, hogy kimozduljunk túrázni. De hova is mehetünk a szabad hétvégéken, kevés pénzből?
Magyarországon rengeteg látnivaló van és sok a túraösvény is. Mutatjuk, hova érdemes elmenni!
hirdetés
1 – Baláta-tó: Somogy megye legelső természetvédelmi területe, a Baláta-tó és vidéke, ahol keresztes vipera is él más ritka fajok mellett. Ez a lápos, láperdős terület egy nagyon különleges vidék, vízzel borított erdőrészletek, lebegő hínárok láthatók a szépen kialakított sétaútról. A Marián Miklós sétány pallóútján ugyanis egészen a tó belsejébe tudunk eljutni és megismerkedhetünk a tó élővilágával, környezetével. Aki a Baláta-tóhoz ellátogat, az semmi esetre se hagyja ki a varázslatos hangulatú kaszói erdei kisvasutat, amely 8 km hosszan kanyarog a vadregényes kaszói erdőben.
2 – Bodrogzug: A Zemplénben, ahol a Bodrog és a Tisza összefolyik, a Bodrogzug Tájvédelmi Körzet az egyetlen hely Magyarországon, amit rendszeresen elönt a víz tavasszal. Lápok, mocsárrétek és morotvák jellemzik ezt a területet, a kis tavak tetején pedig tündérrózsák, vízitökök virágoznak nyaranta. A Bodrogzug Magyarországon kiemelkedő (de engedélyköteles) vízitúrahelynek számít, ahol fokozottan ajánlott a túravezető. Nem csak vízen, szárazabb időben gyalogláb is felfedezhető erdős területeket és virágos réteket járhatunk be. Túrázás után a közeli Tokaj kiváló célpont borozgatásra.
3 – Csesznek és a cseszneki vár: A Bakony szép romvára Csesznek község feletti dombon magasodik. Az odajutás is kétségtelenül kellemes túra, melyet kétféle módon tehetünk meg: kevésbé extrém módon, azaz sétálás keretében a megszokott útvonalon, illetve Magyarország első via ferrata útvonalán, kimondottan zaklatott stílusban, ahol garantáltan nem jön szembe senki. Mindkét útvonal közös pontja, hogy a várból fantasztikus panoráma tárul majd a szemünk elé. A cseszneki vár egész évben nyitva áll a látogatók előtt, izgalmas rendezvényekkel, várjátékokkal szórakoztatják a látogatókat.
4 – Hubertlaki-tó: A Bakony Gyilkos-tavaként „elhíresült" romantikus fekvésű Hubertlaki-tó kellemes bükkös erdei turistaúton közelíthető meg. A korábbi évszázadban a Bakony ezen szeglete rejtette az Eszterházy család vadászkastélyát, amely korábban leégett, s most a helyén a Hubertlaki-vadászház áll. A tavacskából kiálló, holt fák sejtelmes látványa meglepően hasonlít az erdélyi Gyilkos-tóéhoz, mintha „testvérek" lennének. A tó környezetében szépen kialakított tűzrakó helyek, pihenőpadok várják a pihenni és kikapcsolódni vágyókat. A Hubertlaki-tóhoz Bakonybélről a legegyszerűbb eljutni, gyalogosan körülbelül 4 km-es távot kell majd megtennünk. Ha már Bakonybél, akkor feltétlenül keressük fel a Pannon Csillagdát is, mely Magyarország legteljesebb csillagászati látogatóközpontja.
5 – Iharosi erdő Biatorbágyon: Nem is régen hozták rendbe teljesen a biai viaduktot, amire felmászva nagyon szép panorámában lehet gyönyörködni, de még ennél is klasszabb a látvány, ha a viadukt mellől induló túrautat választjuk, és felmászunk a különleges formavilágú köveket rejtő hegyre (persze dombra, mert csak kb. 330 méter magas). Nagyon változatos úton haladhatunk az erdőben, meredek emelkedők és lejtők váltják egymást, és a hegygerincre érve egészen föntről tekinthetünk le a tájra, amiben persze ott pompázik a viadukt is. A túra érdekessége azonban a jó néhány kaptárkő, ami lélegzetelállító kinövésként támasztja meg a szakadékot. Tartsunk a piros turistajelzésen!
Forrás: itthon.blog.hu
Képek: presztizs.com, kutyabarat.hu