Amit látnod kell egy cseh út során
hirdetés
Hol von hazám, hol van hazám? Rétek között, ahol víz hömpölyög, ahol a hegyek a sziklákkal suhognak, s kertekben virágok rügyeznek, íme ez a földi paradicsom! Ez a gyönyörű föld, ez a cseh föld és hazám, ez a cseh föld és hazám! – Jozef Kajetan Tyl írta e sorokat, mely ma a cseh nemzeti himnusz szövege. Ennél jobban nehezen írhatnánk le a barátságos cseh tájat, melynek szépségét a szép városok még inkább kihangsúlyoznak.
Karlovy Vary
hirdetés
Az Érchegység közelében fekvő Karlovy Vary XIV. századi alapítása IV. Károly cseh király és német-római császár nevéhez fűződik. Az azóta világhírűvé vált fürdőhely 13 gyógyhatású forrása mellett a csehek szerint rendelkezik még egy tizennegyedikkel is, ez pedig nem más, mint a Becherovka, egy nemes gyógynövényekből készült likőr.
Mariánské Lázní
A nyugat-csehországi gyógyfürdő, Mariánské Lázní, magyarul Máriafürdő alapítása a XVIII. század végére nyúlik vissza, a XIX. század végére azonban már az európai nemesség egyik legkedveltebb üdülőhelyévé vált. Az utóbbi években a város átfogó restaurálási munkálatokon esett át, így ma újra régi fényében pompázik. A tiszta levegő és az ásványokban gazdag források és mocsarak ideális feltételeket biztosítanak a gyógykezelésekhez.
Cesky raj, Turnov mellett
A cseh város, Turnov közelében, mely gránátcsiszolásának köszönhetően tett szert világhírnévre, terül el a 120 km2 területű természetvédelmi terület, o Cseh-paradicsom, Cesky raj. A terület szívét a prochowi sziklák alkotják, mely barlangokkal és mély szakadékokkal tűzdelt bizarr homokkő falókból álló sziklaerdő. A környező tűlevelű erdők pompás, hűvös kirándulásokat ígérnek nagyszerű panorámával.
Károly-híd, Prága
A Moldva egyik enyhe kanyarulatában szeli át a folyót a Károly-híd. A híd, melyet összesen 26 szobor díszít, közöttük a hidak szentjével, Nepomuki Szent Jánossal, a prágai lakosok és a turisták kedvelt találkozóhelye. A Károly-híd, melynek hídfőit Péter Parler, a Szent Vitus-székesegyház építője tervezte, a prágai Mala Strana (Kisoldal) és az óváros között teremt összeköttetést.
Mala Strana / Kisoldal
A Prágai vár lábainál terül el a Mala Strana, az úgynevezett Kisoldal. A városnegyed megtekintését legjobb, ha a Károly-híd felöl kezdjük úgy, hogy a gótikus városkapun keresztül lépünk be az érdekes üzletekkel tűzdelt Mostec-ká utcába. Azt követően ajánlatos a szűk kis utcákban barangolunk, ugyanis a Mala Strana telis-tele van látnivalókkal.
Staroméstské námésti / Óvárosi tér
A prágai óváros szíve a Staroméstské námésti, mely tulajdonképpen a régi vásártér. A gótikus, reneszánsz és barokk házak épp olyan lenyűgözök, mint a városháza, amit a XIV. században csak a prágai boradából származó bevételekből építettek fel. Minden órában megnézhetjük a híres asztronómiai óra rövidke órajátékát, melyben megjelenik a halál. Krisztus és apostolai, valamint egy kakas is.
Hradzsin
A prágai Hradzsin nem egyszerű vár, hanem nemesi palotákat, templomokat és patríciusházakat is magában foglaló városrész. A tulajdonképpeni várkomplexumot több várudvar és palota alkotja, itt található továbbá a Szent Vitus-székesegyház és az Arany utcácska is, ahol a legenda szerint alkimisták éltek, akik ólomból próbáltak aranyat előállítani.
Pradéd-csúcs
Morvaország Lengyelországgal határos északi területén található a Pradéd-hegy. A Pradéd körül, amit a németek Altvater-hegynek neveznek, síelésre alkalmas területeket találunk, melyek jó lesiklópályákkal és a sífutók számára is kiváló pályákkal rendelkezik. A síelési lehetőségek mellett a kulturális emlékek iránt érdeklődő látogatók is megtalálják a számításukat, így például a bruntáli reneszánsz kastélyban tett látogatással.
Forrás: hu.wikipedia.org
Képek: nunu.hu, panoramio.com