Mesék Rigából
hirdetés
Lettország hányatott sorsú fővárosa, Riga számtalan különleges történettel büszkélkedhet. Ezek földerítése nyomós okot szolgáltat a hihetetlen iramban fejlődő „középső” balti állam fölkeresésére, miközben az utazó a város gazdag multikulturális örökségét is megismerheti.
A kár az egykor az észak-európai kereskedelmi szövetségbe tartozó Hanza-városok jellegzetes építészete és a középkori német kultúra, akar a Baltikum ősi népei (köztük az északon élő finnugor livek) és szokásaik iránt érdeklődünk, a Rigában élő orosz, zsidó és nyugat-európai lakosok története vagy a hitleri megszállás és az ötvenéves szovjet uralom nyomait kutatjuk a külvárosokban, megtaláljuk a nekünk való helyeket a lett Fővárosban és környékén. A közeli Jurmala Fehér homokos strandjának közelében, a XIX, századi balti nemzeti mozgalmak során Fölfedezett faépítészet szépséges példáinak meglátogatása vagy a Rigában, egykori zeppelin-hangárokban működő hatalmas piac (a legnagyobb ilyen komplexum a Baltikumban] bejárása nyitja meg az utat a sokkultúrájú város mindennapjainak megismeréséhez. Az évszázadok során váltakozó orosz ós német uralom és megszállás alatt élő lettek történetét (az erdélyi fejedelem, Báthori István lengyel királyságának idejétől) a lengyel után a svéd uralom is meghatározta. Ma is ez a kettősség, a skandináv és a kelet-európai szellem sajátos egyvelege jellemzi a várost.
hirdetés
Óriás a folyóparton
Sétahajózás közben nézelődve szembeötlik a Daugava folyó partján, a rigai vár közelében á lló üveges fülke. Benne egy magas férfi alakja látszik, akinek a nyakában egy kisgyerek ül. Ő Nagy Kristóf - vagy ahogy a rigaiak nevezik: Lielaís Kristaps -, a város alapítója. A legenda szerint egy környékbeli barlangban élt a révész, aki a széles folyón szállította az utasokat. A hatalmas termetű ember égy viharos éjjelen sírásra lett figyelmes. Kiment a barlangja elé, ahol egy kisfiú állt, és keservesen zokogott, mert át szeretett volna jutni a folyón. Az óriás a nyakába véve átvitte Őt a túlpartra. Reggel azon a helyen, ahol előző éjjel a gyermekkel találkozott, talált egy láda aranyat. Az óriás a barlangjában őrizte a kincset, és a történet szerint ebből a pénz-bői építették Rigát. A nyilvánvalóan Szent Kristóf történetét feldolgozó történet Riga nagy becsben tartott eredetmondája, amiről a szoborállítással is megemlékeztek a város lakói. Az 1510-ben készült, német mester kezétől származó szobor eredetije ma a Várostörténeti Múzeumban látható, és másolata áll a folyó partján azon a környéken, ahol valaha az óriás barlangja volt.
Macskák a háztetőn
A német kereskedők hegemóniája ellen szellemes módon küzdő lettekről emlékezik meg a város egyik legfőbb jelképe, a „macskás ház". A híres -és újrafelfedezés alatt allé - szecessziós rigai építészet szép példája a XX. század eleji ház, amely a város történetét uraló nagy céh épületével szemben állr két saroktornyán egy-egy púpos hátú macska szobrával.
A lett tulajdonos-építtető eredetileg úgy helyeztette el a macskákat, hogy a feneküket mutassák a céh épületének; a céh ugyanis, amely csak német kereskedők előtt állt nyitva, nem vette fel öt a tagjai sorába. Pereskedés kezdődött, aminek a végén a lett urat mégis beválasztották a tagok közé, azzal a kitétellel, hogy megváltoztatja a macskák pozícióját a tornyok tetején.
Forrás: wikipedia.org
Képek: arratour.ro, panoramio.com