Eltűnhet a homokos tengerpartok fele az évszázad végére
hirdetés
Egy kutatás szerint eltűnhet a világ homokos tengerparti strandjainak a fele az évszázad végére.
Ez derül ki a Nature Climate Change folyóirat hétfőn megjelent számából. A lapba az Európai Unió közös, az Olaszországi Iprában működő kutatóközpontjában dolgozó kutatók írtak erről szóló tanulmányt. Kutatásukhoz az elmúlt 30 év műholdas felvételeit használták. Ezek segítségével modellezték a a jövőbeli klímaváltozás lehetséges hatásait,.
hirdetés
„Azt láttuk, hogy az évszázad végére a homokos tengerpartok fele 100 méternél nagyobb mértékben fog erodálódni” – magyarázta Michalis Vousdoukas. „Valószínűleg ezek teljesen el fognak tűnni.”
A partok eltűnése attól függ, hogy az adott területen mekkora hőmérséklet-emelkedés várható. Ahogy az átlaghőmérséklet emelkedik, úgy nő a vízszint, és a pusztító viharok ereje és gyakorisága. A tengerpartok több szempontból is értékesek: a turizmusnak, és a szabadidő eltöltésének is teret adnak, de komplett élőhelyek is, ráadásul természetesen védelmet nyújtanak a hullámzás és a viharok ellen. Bizonyos területek már megszenvedték az emberi beavatkozást, a hulladéklerakástól kezdve a partok beépítésén át a gátépítésig sok felelőtlen döntés pusztítja őket.
Néhány országot pedig ez sokkal jobban érint. Gambia és Bissau-Guinea homokos partjainak a 60 százalékát veszítheti el, és ehhez hasonló aránnyal kell számolnia (a mindössze 30 kilométernyi tengerparttal rendelkező) Iraknak, Pakisztánnak, és Jersey szigetének is, valamint a csendes-óceáni Palaunak is.
A legnagyobb veszteségre Ausztráliának kell felkészülnie, ott összesen 12 000 kilométernyi homokos part eltűnése várható. Ezres nagyságrendben pusztulhatnak az Egyesült Államok, Kanada, Mexikó, Kína, Irán, Argentína és Chile partjai is. A szerzők szerint kétféle forgatókönyv képzelhető el. Az egyik szerint az évszázad végére 2,4 fokos átlaghőmérséklet-emelkedés várható. A másik szerint ennek a duplája.
Számításaik szerint a pusztulás 40 százaléka viszont megállítható – ha csökken az üvegházhatású gázok kibocsátása. A partok mentén élő egyre növekvő populációt mindkét esetben meg kell védeni valahogy. Hollandiára utalva a szerzők megjegyezték: „a korábbi tapasztalatok szerint a helyi adottságokhoz alkalmazkodó partrendezés csökkentheti az erózió mértékét, még a partvonal stabilizálódása sem kizárt”. De a klímaváltozás csökkentése, és az új helyzethez való alkalmazkodás a XXI. században teljesen megváltoztatja az emberiség életmódját.
Forrás: Euronews