Seychelle szigorít, pedig tízből hatan már kaptak oltást
hirdetés
Mégis miért kell óvatosnak lennie két beoltottnak, ha találkoznak? Egyre gyakoribb ez a kérdés azokban az országokban, ahol a koronavírus elleni oltás jól halad. Most a Seychelle-szigeteken élők szembesülnek az első hallásra meglepő fordulattal: visszaállítják a járványügyi korlátozások egy részét, annak ellenére, hogy a lakosság 60 százalékát már beoltották. Az intézkedés hátterében meghúzódó magyarázat a magyarok számára is tanulságos.
A koronavírus elleni vakcinákat illetően eltérő, hogy mekkora védelmet adnak a fertőzés ellen, azonban megegyezik az EU-ban eddig jóváhagyott összes oltóanyag abban, hogy teljes védelmet nyújtanak a nagyon súlyos tünetek kialakulása, a kórházba kerülés és a Covid betegség okozta halál ellen. Az is jellemző minden Európában alkalmazott Covid-vakcinára, hogy a beoltottakon bár nem alakulnak ki rendkívül súlyos tünetek, ha elkapják a vírust, de az oltás ellenére tovább adhatják, azaz fertőzhetnek másokat.
hirdetés
Seychelle: még túl sok az aktív fertőzött
A Seychelle-szigetek járványügyi szakemberei úgy döntöttek, hogy mivel a lakosság 40 százaléka még nem kapott oltást, óvintézkedések visszaállításával kell megóvni őket attól, hogy megfertőződjenek, hiszen esetükben magas a kockázata a betegség súlyos lefolyásának és a mortalitásnak (halál).
A közel 100 ezer fő népességű szigetcsoport közel 500 új esetet regisztrált a május 1-jét megelőző három nap alatt, és körülbelül ezer aktív esetet jegyeznek.
Harmaduk már két oltást is kapott
Az aktív fertőzöttek egyharmada olyan embereket jelent, akik már két oltást kaptak. A többieknek vagy egyszeri adagjuk volt, vagy nem oltották még be őket.
Az iskolákat két hétre bezárták, a sporteseményeket lemondták, a tömegsportot korlátozták. A bárok, éttermek és üzletek is bezárnak, és korlátozzák az összejöveteleket is.
Az aktív fertőzöttek több mint négyötöde a helyiek körében volt, a fennmaradó részt külföldiek tették ki.
A gazdaság védelmét is várják az óvintézkedésektől
A Seychelle-szigetek bevétele nagy részében a turizmusból származik, ezért az ország számára különösen fontos a hatékony járványkezelés, hogy az idegenforgalom minél hamarabb elindulhasson.
Januárban kezdték el beoltani lakosságot az Egyesült Arab Emírségek által felajánlott kínai gyártmányú Sinopharm vakcinaadagok felhasználásával. Április közepére az országban beadott vakcinadózisok körülbelül 60% -a Sinopharm volt, a többi indiai gyártmányú AstraZeneca dózis.
A kínai oltóanyagban megrengette a bizalmat nemzetközi szinten is Kína legfőbb egészségügyi hatóságának áprilisi közlése, miszerint a kínai Covid-vakcinák hatékonysága alacsony lehet, de később módosították a hivatalos álláspontot, azzal magyarázva a változást, hogy a szakemberek észrevételeit félreértelmezte a nyilvánosság.
Nem ellentétes az oltás és a szigorítás
A kínai oltóanyagokat alkalmazó országokban az ellenanyagtesztek eredményei jelentősen befolyásolják a vakcina megítélését. Ennek alakulása azonban nem módosítja azt a tényt, hogy bármekkora védelmet is nyújt egy vakcina az egyén számára, közösségi szinten továbbra is kockázatot jelent azzal, hogy a fertőzést továbbviheti.
A Seychelle-szigeteken Peggy Vidot egészségügyi miniszter legutóbbi bejelentése szerint a járványkezelés módját a valós adatok függvényében kell meghatározni, és az aktuális helyzethez igazítani, ezért nem ellentétes az óvintézkedések szigorítása azzal, hogy a népesség 60 százalékát beoltották.
Forrás: Euronews