Ha kiscica kerül hozzánk
hirdetés
Azt szeretnénk, hogy a kiscica olyan cicává fejlődjön, amely kötődik az emberekhez, s egyszerre barát valamint társ? Ha tényleg ezt akarjuk elérni, akkor el kell fogadnunk önmagunkban, hogy a macska szocializációs folyamata igen rövid.
Így tehát az élete első 16 hete nagyon kritikus időszak a viselkedés valamint az emberhez szokás tekintetében. A kiscica korai tapasztalatai nem is hinnénk milyen lényegesek. Mielőtt a kiscica hozzánk kerül, az anyjával, a testvéreivel és más emberekkel áll kapcsolatban. Amennyiben módunkban áll, ne válasszunk olyan kiscicát, amelynek nem volt korábban emberrel kapcsolata, és például tanyáról, illetve istállóból került elő. A kismacskának már egész kiskoruktól fogva meg kell szokniuk az emberek közelségéhez, mi több, ha lehet, több ember közelségéhez, így azután nem csak egy embert fogadnak el a későbbiekben. Sok mindenhez hozzá kell szokniuk úgy, mint a mindennapi élet látványaihoz, illataihoz, valamint hangjaihoz.
hirdetés
A jó dolgok maradhatnak
A kismacska feltehetőleg 12 hetes korában kerül hozzánk. Ha úgy gondoljuk, hogy már korábban is volt emberi kapcsolata, akkor minden bizonnyal nem lesz túl nehéz dolgunk abban, hogy megerősítsük benne a pozitívumokat, valamint ennek következtében barátságos, remek kedélyű valamint magabiztos felnőtt macskává neveljük. Amikor a kiscica először hazaérkezik, nem kell elfelejteni, hogy az elején kicsit nehéz még neki feldolgozni a sok benyomást, élményt mit tapasztal. Épp ezért tegyük csendes, biztos helyre, és mutassuk meg neki, hogy hol találja a táplálékot, illetve hol végezheti el a dolgát. Vegyük körül kedves gondoskodással, valamint próbáljuk megnyugtatni, gyengéden cirógassuk, és halk, nyugodt hangon beszéljünk hozzá. A játszás ugyancsak igen lényeges, fontos módja a gazda valamint a cica közötti kötelék kialakulásának, és a kiscica hamarosan ki is követeli magának.
Gyerekekről és cicákról is beszéljünk egy kicsit. A kismacskát amennyiben lehet a lehető leghamarabb ismertessük meg a gyerkőcökkel, mivel előfordulhat, hogy ha nem találkozik velük idejében, akkor később elkerüli őket, vagy rosszabb esetben akár harapni is képes. Ha van gyermekünk, persze, hogy nagyon izgatottan várja az új kismacska jöttét. Nekünk az a szerep jut, hogy megértessük vele, hogy a cica nem játékszer, és nagyon odafigyelve, gyengéden kell bánni vele. A játszásnak akkor érkezik el a vége, mikor a kiscicának elege lett belőle. Mindenképp javaslott figyelmeztetni arra a gyermekeket, hogy a kiscica karmolhat, játékosan meg is haraphatja őket. De mi a helyzet azokkal, akik nem tartoznak szorosan a családhoz? Amennyiben módunk van rá, minél több emberrel ismertessük össze a kiscicát. Így nagy eséllyel később nem fog félni az idegenektől.
A kiscicánk és más háziállatok tekintetében a következőket éri meg tudni: a kiscicának nem csak az emberekkel kell összeismerkednie, összebarátkoznia. Ha vannak egyéb állataink is házunkban, kertünkben, akkor meg kell szoknia őket is. A nagylyukú drótkerítéssel körülvett ketrec jó, amikor a kiscicát megmutatjuk a már ott lakó macskának illetve kutyának. A kiscica így remekül érzi magát, amíg lezajlik az ismerkedés. Fontos, hogy ne siessük el a dolgot, lényeges, hogy ne hagyjuk a kiscicát egyedül egy másik macskával vagy kutyával, amíg nem tud magabiztosan viselkedni velük, és nem teljesen biztonságos az együttlétük.
Szuper dolog, ha sikerült olyan macskát kinevelnünk, aki jól kijön az emberekkel. De az a baj, most már annyira kötődik hozzánk, hogy valószínűleg nem tetszik majd neki, ha elmegyünk otthonról. Ezt elválási szorongásnak nevezik, természetesen erre is van megoldás. Lehetőleg csak nagyon rövid időre hagyjuk egyedül a lakásban a kismacskát, valamint próbáljunk meg ne nagy ügyet csinálni abból, hogy elmegyünk a lakásunkból.