Kihalóban az oroszlán is?
hirdetés
Rengeteg állatfaj pusztult már ki természetesen többnyire az embereknek köszönhetően. Nem is sorolunk ezek közül fajokat, hiszen tényleg nagyon hosszú lenne a lista, viszont lehet, hogy hamarosan ide sorolhatjuk majd az oroszlánt is. Rohamosan csökken ugyanis az oroszlánok száma Afrikában, ami semmi jóra nem vezet. Ennek okaként egyesek már meg is húzták a vészharangot, hogy még időben lehessen visszafordítani a folyamatot.
A kontinens déli részén, a védett területeken növekszik az állatok száma, viszont az összes többi területen nem vagy éppen rohamosan csökken. Az adatot Hans Bauer közölte, aki vezető volt az Oxfordi Egyetem által végzett nemzetközi kutatócsoportnak. A kutatásnak az eredményeit pedig az amerikai tudományos akadémia lapjában, a PNAS-ban hozták nyilvánosságra. A kutatók 47 különböző afrikai régióban készült tanulmányokat hasonlítottak össze, amelyek az elmúlt 25 évben készültek. Az értékelés alapján pedig egyértelművé tették, hogy regionális különbségek vannak. A helyzet egyszerűen kritikus Afrika nyugati és középső részén, mivel ezek a területek a következő 20 évben valószínűleg elveszítik az oroszlánpopuláció felét. Nem sokkal rózsásabb a helyzet Kelet-Afrikában sem, ugyanis ott is jelentősen csökken az oroszlánok száma. Sőt, az oroszlánállományok egy része már el is tűnt ezekben a régiókban vagy a következő évtizedekben fog eltűnni. Vannak még olyan területek, ahol az oroszlánok száma növekszik, de sajnos csak kevés ilyenről számolhatunk be. Megemlíthetjük ide Botswanát, Namíbiát, Dél-Afrikát s Zimbabwét. Azt is közölték, hogy az oroszlánpopuláció növekedése érdekében a finanszírozott és szervezett rezervátumok fontos szerepet játszhatnak.
hirdetés
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) is felfigyelt a jelenségre, ugyanis a kihalással fenyegetett fajokat tartalmazó vörös listájára helyezte az oroszlánokat. A kutatók és Bauer viszont úgy gondolják, hogy ez némi módosításra szorulhat a jövőben. Az állományt ugyanis Nyugat- és Közép-Afrikában regionálisan a kihalás veszélye fenyegeti, Kelet-Afrikában pedig regionálisan a veszélyeztetett állatok között szerepel. A drámai csökkenés pedig arra enged következtetni, hogy ökológiai eltolódás van folyamatban, ennek értelmében pedig már nem az oroszlánokat emlegethetjük az állatok királyaként. Brit Reichelt-Zolho, a WWF Németország afrikai referense a következőt nyilatkozta: "A kutatók alátámasztják a Természetvédelmi Világalap (WWF) véleményét, miszerint az afrikai oroszlánpopuláció drámaian csökkent.Az oroszlánok az emberi tevékenység miatt folyamatosan elveszítik területüket."
Vadászat
Ugyan, számos oka lehetne, hogy rohamosan csökken a nagymacskák száma, de ahogyan a legtöbb kihalt faj esetében, most is az ember, illetve a vadászat játssza a főszerepet. A földművesek és a környéken élők sokat vadásznak zsákmányállatokra, így az oroszlánoknak is kevesebb táplálék marad. Továbbá az emberek természetesen vadásznak a nagymacskákra is, hiszen a testrészeiket orvosi célokra használják fel. A már említett Reichelt-Zolho a következőt tartja fontosnak a nagymacskák védelmében: "Ezeknek a problémáknak a megoldására a WWF egyrészt az oroszlánok zsákmányállatainak védelmét, másrészt a már létező természetvédelmi területek összekötését tűzi ki célul."