A gyomorsav túltengése, ártalmai, haszna
hirdetés
Cikkünkből fény derül arra, hogy melyek az ártalmai a gyomorsavnak, de azt is megtudhatod, hogy mi a haszna. A magyar táplálkozás- ás életmód mellett jellemző a túlsavasodás.
A gyomorsav túltengése együtt jár a GERD néven is ismert refluxszal, ami azt jelenti, hogy a gyomorsav bejut a nyelőcsőbe és akár a száj-üregbe is. Ma ez a lakosság 40 százalékát érinti, tehát akár népbetegségnek is nevezhető. Önállóan, a szervezet elsavasodása nélkül is létezhet, de a kettő előbb-utóbb összekapcsolódik.
hirdetés
Mindkettő civilizációs betegség, ami Több okra vezethető vissza, Miközben kevés zöldséget, gyümölcsöt, főzelékfélét fogyasztunk, annál több tömény édességet, alkoholt, zsíros-cukros rágnivalót, kávét, fekete teát. sok állati fehérjét és sós, csípős, túlfűszerezett ételt. Mindezt tetézi a dohányzás és a mozgásszegény életmód - és mert a szervezet nem jut elegendő oxigénhez, a természetes anyagcsere során is több szénsav keletkezik. A mindennapokat jellemző fokozott stressz érszűkítő hatású az emésztőrendszerben, tehát szintén oxigénhiányt okoz, valamint negatívan befolyásolja a vegetatív idegrend- szer működését. Mindezek hatására a savtermelés fokozódik, az emésztés folyamata sérül, és végül megjelenik a refluxbetegség.
A gyomorsav haszna
A gyomornedv mennyisége, a sósav, pépszín, nyák, bikarbonát termelődése nagymértékben függ a táplálék összetételétől, szilárdságától, illatától, látványától, izétől, az éhség fokától, de összességében általában napi 2 L.
Szükség szerint, de főleg hús, tej és alkohol fogyasztása közben, illetve dohányzás hatására fokozottabban választódik ki. Egyébként termelődése 12 és15 óra között élettanilag fokozott, 21 óra után csökkenő, majd 24 óra tájt szinte teljesen megszűnik. Túlsavasodott szervezetben az élettani működés azért nem érvényesülhet, mert a sósav szinte folyamatosan termelődik, hogy a vele együtt kiválasztandó nagyon lúgos hidrogén karbonát minél nagyobb mennyiségben kerülhessen a véráramba és álljon a szervezet rendelkezésére a savtalanításhoz. Ez a fehérjebontó enzim a sósav hatására aktiválódik, nélküle lehetetlen lenne a fehérjék, különösen az állati fehérjék emésztésének megindulása, ami majd a vékonybélben fejeződik be. Csak a sósav képes fellazítani, szétválasztani a hús izomrostjait összekapcsoló kötőszöveti rostokat. A tejből sósav hatására csapódik ki, és így a pepszin által emészthető fehérjévé alakul.
A gyomorsav védelmet nyújt számos baktérium ós kórokozó ellen, amely a táplálékkal a gyomorba jutott, miután kivédte a nyál baktériumölő hatását. Az állati eredetű kórokozók a sav hatására semmisülnek meg. Az elegendő gyomorsavval rendelkezők ritkábban kapnak a tápcsatornán keresztül fertőzést azok, akiknek kevés van belőle, gyakrabban.
A gyomorkapu záróizma a gyomorsav hatására nyílik meg, majd záródik, ez biztosítja, hogy a gyomortartalom a vékonybél első szakaszába, a nyom bél be juthasson. A gyomortartalom szakaszosan ürül a nyombélbe, csak akkor nyílik újra a kapu, ha a pép savtartalmát az epe és a hasnyálmirigy váladéka már semlegesítette. A gyomor ürülésének üteme jelentősen befolyásalja komfortérzetünket.
A gyomorsav ártalmai
A nyelőcső említett betegségei mellett a sósav túltermelődése közrejátszik a gyomor- és nyombélfekély kialakulásában - érdekes összefüggés, hogy a 0-ás vércsoportúak körében e két betegség többszöröse a más vércsoportba tartózókénál -, amiben részt vesznek a Helicobakter baktérium csoportjába tartozó kórokozók is. A sérült gyomor- és nyombél-nyálkahártyában a mirigyek nem tudják megtermelni az emésztőenzimeket, ezért zavart szenved az emésztés es az azt követő felszívódás. Romlik az egészségi állapot, a beteg szinte állandóan fájdalommal küzd. emellett fogy, erőtlenedik, és lehangolttá válik.
Forrás: vitalitas-magazin.hu
Képek: szimpatika.hu és harmonia-centrum.hu