A Parkinson-kórról bővebben
hirdetés
Nagyon sok ember szenved ettől a betegségtől. Nagyon sokan azt sem tudják, hogy mi ez. Ez a betegség ismeretlen eredetű, amely az agyban játszódik le dopamin ingerületátvivő anyaggal működő agyterületek-struktúrák pusztulásával jár. Bizonyítható oka is van a betegségnek, mint a baleset, agyvérzés, agyi infarktus, agyvelőgyulladás, anyagcsere-betegségek.
Amikor kezdenek megjelenni a tünetek, akkor már az adott személy elvesztette az agyának 80%-át. A Parkinson-kór bármely életkorban előfordulhat. Az ismeretlen kór az esetek többségében 60 év felettieknél fordul elő, viszont 5-10%-ban 30-40 éves korban is megjelenhet. Tudni kell azt is, hogy a férfiak esetében valamivel gyakoribb a betegség megjelenése. Egyre több ember szenved ettől a betegségtől, Magyarországon becslések szerint 5-20000 beteg él. Az esetek egy részénél erős családi halmozódás jelenik meg. Ez utal a genetikai hajlamra is. Vannak olyan kutatók, akik a betegséget korai öregedésre fogják, mérgező anyagok bevitele a szervezetbe is közre játszik. Ahhoz, hogy pontosan kiderüljön, hogy a beteg tényleg ettől a kortól szenved, felmérik a mentális képességeit és állapotát. Felmérik az izomerejét, mozgás koordinációját, reflexeit, érzékelését, valamint a páciens hangulatára is oda figyelnek.
hirdetés
A betegség csak akkor bizonyítható, ha két vagy három tünet megjelenik a páciensnél. A képalkotó vizsgálati módszerekkel és kifejlesztett gyógyszerekkel, valamint fizikális vizsgálatokkal sokat javult a betegség felismerhetősége. A Parkinson-kór sajnos gyógyíthatatlan, viszont a tüneteket lehet enyhíteni, valamint a betegség kialakulását le lehet lassítani. A gyógyszeres kezelésről érdemes tudni azt, hogy minden beteg egyéni beállítást igényel. A kezelés kiválasztásához az orvos figyelembe veszi a beteg életkorát, a tüneteket és más kezelések használását is. Nincs egyforma beteg, mindegyiknek teljesen más gyógyszerkezelés szükséges. Ezért nagyon fontos az, hogy az orvos nagy tapasztalattal rendelkezzen. A következő gyógyszereket alkalmazzák a leggyakrabban: Levodopa, Carbidopa és benserazid, Amantadin, MAO-B enzimgátlók, Antikolinerg szerek, COMT.
Lehet alkalmazni sebészeti beavatkozást is, a betegségek életminőségének javítására, valamint arra az esetre dolgozták ki, ha a gyógyszerek mellékhatásai valamilyen okból nem elviselhetőek. Nem minden beteg alkalmas a beavatkozásra. Ebben a kórban szenvedőknek a 10%- a alkalmas a műtétre. A többieknél pedig fennáll a beavatkozás kockázata, minden műtétnek megvannak a veszélyei és sajnos nincs garancia arra, hogy javulás lenne várható. Ellenkezőleg, több kár keletkezhet a páciensnél. A ritka betegséghez négy fajta beavatkozást lehet alkalmazni: szöveteltávolító műtét, stimulációs műtét, transzplantáció valamint a helyreállító műtétek.
Nagyon sok módszer alkalmazható már, amelyek segíthetik a betegséget és a beteg életszínvonala valamelyest jobbá válhat. A fizikoterápia kifejezetten sokat segíthet a merev izmok megerősítésében. Fontos, hogy a fizikai erőnlétet fenntartsa a beteg, a mozgást fontos növelni, a beszéden és nyeléskészségen kell javítani. Hasznos tudni a Parkinson –kórban szenvedőkről, hogy nagy balesetveszélynek vannak kitéve. Ezért fontos, hogy a lakás is úgy legyen berendezve, hogy a beteg ápolása a legbiztonságosabban történjen. Rengeteg dolog van, amire oda kell figyelni egy ilyen beteg esetében ilyen a fulladás valamint a kevés mozgás trombózishoz is vezethet. Ezért nagyon fontos oda figyelni ezekre a dolgokra.