Az egészségmegőrzésben az aromaterápiának is szerepe van
hirdetés
Aki egészséges életmódot követ, annak nagyon fontos minden aromaterápiás megoldás. Fiataloknak és idősebbeknek egyaránt ajánljuk az aromaterápiás gyógyfürdőket, a masszázst. Ugyanakkor megosztjuk veled azt is, hogy az illóolajok hogyan is hatnak a szervezetre és hogy mennyire higított állapotban érdemes használni őket.
Vegyük elsőnek az aromaterápiás gyógymasszázst. Ebben a műveletben egyesül a masszázs és az illóolaj pozitív hatása. A masszázs is jótékonyan hat az idegekre, a bőrre, a nyirokhálózatra, a keringésre, és a célszerűen összeválogatott illóolajok is ugyanilyen hatásúak. Így a két hatás felerősíti egymást, és többszörös pozitív gyógyhatást érünk el vele. Nyugtató masszázs illóolajai: citromfű, levendula, rozmaring. Az erősítő masszázs illóolajai: cédrus, szantál, fenyő.
hirdetés
A szaunázás is nagyon egészséges. Gyakorlatilag az illóolajos szauna egy teljes testinhalálást jelent, ahol nemcsak belélegezzük a vízgőzzel dúsított illóolajakat, hanem azok a bőrön keresztül is felszívódnak.
Aromaterápiás gyógyfürdőről is egyre gyakrabban hallani. A kitágult pórusokon keresztül az illóolajok könnyen felszívódnak. A szervezet ellazul, megnyugszik. Esti aromaterápiás gyógyfürdő célszerű illóolaj összetétele citromfű, levendula, édeskömény. Meghűlés esetén eukaliptusz, citromfű, fenyő. Depresszió esetén bergamott, yllang-yllang, vanilia. (Az aromaterápiás gyógyfürdő vizébe az illóolajokat mindig oldószerrel kell használni (tej, tejszín).
Az illóolajok belső használata
A tiszta 100 %-os illóolaj tömény, így még külső használat esetén is hígítva (vivőanyaggal) szabad használni (kivétel levendula illóolaj), a belső használatra még inkább érvényes az a szabály, hogy csak ellenőrzött és kicsi (néhány csepp/nap) mennyiségben szabad használni. De hozzáértő (fitoterapeuta) felügyelete, tanácsa és javallata alapján nagyon is célszerű a használata, mivel gyors hatást érünk el vele. Hatékony altató néhány csepp levendula illóolaj kockacukorra cseppentve lefekvés előtt, közvetlen fogyasztással. Az illóolajoknak, mivel tömény hatóanyagok, számolni kell a mellékhatásaival is, belső használat esetében is. Például allergia, vesekárosodás, légcsőgörcs.
- Levendula: tiszta-könnyű virágillatú. Hatása: égési sérülések, vágások, sebek, hólyagok, hólyaggyulladás, álmatlanság, nyugtatás.
- Yllang-yllang: bódító-édes illatú. Hatása: idegesség, magas vérnyomás, depresszió, frigiditás és impotencia.
- Szantál: gyengéd-meleg illatú. Hatása: torokfájás, légúti problémák, ekcéma, száraz bőr.
- Fahéj: kellemes-aromás-édeskés illatú. Hatása: antiszeptikus, gombaölő, szélhajtó, étvágyjavító, görcsoldó, féregűző, vérzéscsillapító.
- Rózsa: édes-kellemes illatú. Hatása: fertőtlenítő, nyugtató, epehajtó, szíverősítő, görcsoldó, érszűkítő, hashajtó, vérzéscsillapító, nemi vágyat növelő, vértisztító.
- Borsmenta: friss-mentolos illatú. Hatása: hányinger, puffadás, émelygés, menstruációs fájdalmak, fáradtság, görcsoldó. Gyermekeknek belsőleg használata tilos! Nagy mennyiségben álmatlanságot okoz.
- Erdei fenyő: friss-éles-kellemes illatú. Hatása: antiszeptikus, májfertőzés gátló, erősítő, frissítő, nyálkaoldó, dezodoráló, izzadáscsökkentő.
- Teacserje: fűszeres illatú. Hatása: gombás fertőzések, megfázás, immunerősítés.