Betegségek, amik a tüdőt támadják
hirdetés

Manapság nagyon sokan szenvednek tüdőbetegségektől, amely a legrosszabb fázisig vezethet el, hiszen az emberi szervezet egyik legfontosabb szerve. Ha a légzéssel problémák vannak, akkor bármikor fel léphet akár, fulladásos roham, vér felköhögése. Amint valamilyen problémát észlelünk, megfázást, száraz köhögést orvoshoz kell fordulni. Hiszen sosem lehet tudni, hogy egy ártatlan megfázás, vagy köhögés mit is takar. Az egyik nagyon veszélyes betegség a tüdőgyulladás.
Mi is a tüdőgyulladás? Nos a tüdőgyulladás gyakori, potenciálisan az életet veszélyeztető, jelentős halálozással járó kórkép. Elsősorban a legyengült védekezőképességű személyeket, az időseket és a krónikus betegeket veszélyezteti. Egészséges emberben a gége alatt a légcsőben, a hörgőkben és a tüdőszövetben már nem fordulnak elő mikrobák. Amennyiben mégis bekerül valamilyen kórokozó vagy idegen részecske a hörgőrendszerbe, akkor azt az immunrendszer sejtjei, illetve az ellenanyagok elpusztítják, a nyálkahártya csillószőrei pedig rendezett mozgásukkal eltávolítják azokat.
hirdetés
Az okai lehetnek: a tüdőgyulladásoknak mindössze 20-30%-át okozzák baktériumok, viszont ezen megbetegedéseknek a halálozása a többi kórokozó által kiváltott megbetegedésnek akár a 2-3-szorosa is lehet. A tüdőgyulladás a tüdőszövet a gyulladása. A tüdőszövet mellett érintettek lehetnek a hörgők és a hörgők körüli szövetek is. A tüdőgyulladásoknak különböző változata van. A terjedés módja szerint: tüdőnek csak egy lebenyének a szöveteit érinti, a másik pedig hörgi tüdőgyulladás a légutak menti szövetekben terjed.
Eredet szerint: a legenyhébb a „lábon kihordott” tüdőgyulladás. Szinte mindig magától gyógyul, bár időnként elhúzódó köhögés, valamint a mellkas röntgenvizsgálatnál észlelhető kötegárnyékok, mellhártya-összenövések maradhatnak fenn.
A közösségben szerzett tüdőgyulladáson a nem egészségügyi intézményben szerzett tüdőgyulladást értjük. Ezek a kórokozók gyakran ellenállóak az antibiotikumok többségével szemben. A kórházban szerzett pneumoniának egy speciális fajtája a mesterséges lélegeztetés során kialakuló tüdőgyulladás. A kórokozó ebben a kezelési típusban szokott a leginkább ellenálló lenni a különböző antibiotikumokkal szemben.
A tüdőrák egyre komolyabb károkat okoz. A leggyakoribb és leghalálosabb daganatos megbetegedés. Elsősorban a tüdőrák megelőzésében tud segíteni az orvostudomány és a prventív felvilágosítás.
A cisztikus fibrózis örökletes megbetegedés. A cisztikus fibrózis lényege, hogy bizonyos mirigyek kóros összetételű váladékot termelnek, és ennek következtében elsősorban a tüdőket és az emésztőrendszert érintő szövet- és szervkárosodás lép fel. A tuberkulózis már régóta ismert betegség az emberiség számára. A korszerű antibiotikumok és a tömeges oltás elterjedésével a 60-70-es években a tbc-s esetek száma jelentősen csökkent világszerte. Az AIDS, a túlzsúfoltság, a rossz higiéniás körülmények hatására és az egykor hatásos antibiotikumokkal szemben ellenállóvá vált baktériumtörzsek megjelenésével a betegség az 1980-as évek közepétől ismét komoly közegészségügyi problémává vált.
Az asztma orvosi nevén krónikus, vagyis véglegesen nem gyógyítható, de jól kezelhető betegség, melynek eltérő típusai és súlyossági fokai léteznek.
Az asztmás roham során a levegő ezen szabad áramlása akadályoztatott három fő okból: A hörgőcskéket körbevevő izmok összehúzódnak, szűkítik a légutak átmérőjét. A hörgők belső fala megduzzad, így tovább szűkül. A hörgőcskék falában, nyálkahártyájában található sejtek sűrű nyákot termelnek, ami ugyancsak légáramlási akadályt képez.
A beszűkült légutak nem engedik a széndioxiddal dúsult, elhasznált levegő kiáramlását a tüdőből. Az asztmás beteg azonban mégsem azt érzi, hogy nem tudja kifújni a levegőt, hanem éppen ellenkezően úgy érzi, nem kap levegőt. Légzési nehezítettség nehézlégzés, sípoló légzés alakul ki.
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







