Decemberben is vigyázz, ne legyen gyomorrontásod!
hirdetés

Jönnek az ünnepek. Egyre többet, egyre finomabbakat és sajnos egyre zsírosabbakat fogunk enni, ami a megszokott étrendünkhöz képest megterhelővé válhat bárki gyomrának. Érdemes tudni a gyomorrontás tüneteit, valamint azt, hogy hogyan is orvosoljuk azt.
Lássuk csak orvosi szempontból mit érdemes róla tudni? A gyomorrontást túlzott mennyiségű, vagy romlott étel bevitele, valamint vírus okozhatja. Tünete a gyomorfájdalom és a hányinger, mely különös kezelést nem igényel, spontán módon jön helyre.
hirdetés
A gyomorrontás, a heveny gyomornyálkahártya gyulladás gyakran előforduló, és általában spontán, magától gyógyuló betegség, melyet legtöbbször a gyomor túlterhelése okoz. Az emésztő szervrendszer mennyiségi megterhelése a gyomor gyulladását váltja ki. Kialakulhat még romlott ételtől vagy valamely vírusos fertőzéstől. A gyomorfal irritációját alkohol, erősen fűszeres ételek is kiválthatják. A tüneteket nem ajánlott elnyomni hányáscsillapítóval, a gyomortartalom kiürülése megkönnyíti az emésztőtraktus működésének helyreállását.
Mik a tünetek?
A gyomorrontás tünetei rossz közérzettel kezdődnek, majd hányinger, hányás, gyomortáji fájdalom jelentkezik. Néhány esetben, ha a bélrendszer is érintett, hasmenés is előfordul. Ilyen esetben néhány napos diéta, gyakori, nyugodt kis étkezés, savcsökkentők használata mellett a panaszok gyorsan megszűnnek. Azonban vannak tünetek, melyek jelentkezésekor a várakozás illetve az otthoni terápia nem engedhető meg. Nyelési nehézség, nyelési fájdalom, rendszeressé váló hányás, vérzés, testsúlycsökkenés esetén már nem gyomorrontásról van szó, jobb, ha orvoshoz fordulunk.
Kezelés
Súlyos hányás esetén kiszáradás léphet fel, ekkor a folyadék és ionpótlás kórházi körülmények között infúziós kezeléssel történik. Kevésbé jelentős tünetek esetén is kezelése során, ajánlott nagyon odafigyelni az elvesztett folyadék pótlására. Az első napokban az étkezést gyakorlatilag háztartási keksz, ropi, sós vízben főtt burgonya, pirított kenyér jelentheti. Később ajánlott a vizes burgonyapüré, reszelt alma, banán, kis adagokkal kezdve, és csak lassan emelve az étkezéseket, a gyomor megterhelését kerülve. Már a tünetek elmúltával is tartsunk diétát, rizs, sovány szárnyas hús fogyasztásának előtérbe helyezésével. A gyomorrontás elkerülése érdekében ajánlott a napi ötszöri, kis mennyiségű, zsírszegény étkezés valamint az élelmiszerek tárolásával és elkészítésével kapcsolatos higiénés szabályok betartása.
Ünnepi étkekhez jótanács
A téli ünnepekkor előkerül minden finom kolbász, hurka, töltött káposzta, fasírt, sütemény, torta és különleges vendégváró saláta. Gyakran esik az ember abba a csapdába, hogy már nem is éhes, de a szemet csábító finomságokat mégis magunkba tömjük. Amennyiben vendégségbe készülünk, készüljünk fel arra, hogy a jobbnál jobb húsok és desszertek kóstolói lehetünk, ezért mindenből tényleg csak mértékkel együnk. Otthon pedig nem kell sehová sem sietnünk, a hűtőben elrejtett finom ételek sehová sem szaladnak, nem kell egy ültünkben mindent megenni. Itt is lehet egy tányérra mindenből egy kicsit szedni.
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







