El sem hinnéd, mi mindenre jó a jegenyefenyő olaja
hirdetés
A jegenyefenyő olaját a fa zöld leveleiből nyerik. A gyógyszeripar orvosi kámfort gyárt belőle. A népi gyógyászat ezt az olajat a periférikus idegrendszer, isiász és más betegségek gyógyítására alkalmazza.
Ismert a jegenyefenyő olajának erős mikrobaellenes aktivitása az élesztőgombákkal, a streptococcusokkal, a pneumococcusokkal és egyéb kórokozókkal szemben. Ezért a jegenyefenyő olajának alkalmazása torokgyulladás, hörghurut, tüdőgyulladás, orrnyálkahártya-gyulladás esetén igen eredményes.
hirdetés
Jegenyefenyő olajat magunk is készíthetünk otthon, a következőképpen. Egy 2 literes befőttes üveget szedjünk meg friss fenyőhajtással. Töltsük fel az üveget bármilyen növényi olajjal úgy, hogy az üvegedény száját 4-5 cm-re hagyjuk szabadon. Tegyünk rá fedőt és helyezzük bele egy nagyobb vízzel töltött fazékba. A fazék aljára helyezzünk egy fa alátétet (akár egy darab deszkát). Erre kerül a befőttes üveg. Miután a víz a fazékban elkezd forrni, vegyük a lángot takarékra és még 5 órán át tovább főzzük. Az elpárolgott vizet a fazékban folyamatosan pótoljuk. Ezután az olajat leöntjük, a fenyőt pedig feltöltjük vízzel 1:3 arányban és egy napot állni hagyjuk (majd ugyanezt tesszük a második adag fenyővel is). Fenyő kivonatot nyerünk, amit hűtőben tárolunk. A befőttes üveget újra megszedjük friss fenyőhajtással (ágakkal) és ráöntjük a korábban leszűrt olajat, majd ezt is 5 órán keresztül főzzük a fentebb leírt módon. Ezután az olajat kisebb üvegekbe széttöltjük, ledugózzuk. A szert alkalmazhatjuk, mint bedörzsölő szert sokízületi gyulladásnál, ideggyökér gyulladásnál, felfekvéseknél stb.
Mire használjuk fel?
♦ Ha a szív tájékát bedörzsöljük ezzel az olajjal, könnyíti a szívszorulásos beteg állapotát.
♦ Torokgyulladásnál 1-2 csepp jegenyefenyő olajat cseppentsünk a garat nyálkahártyájára egy pipetta vagy tampon segítségével. Ezt a kezelést 4 óránként ismételjük meg 3-4 napon keresztül.
♦ Tüdőgyulladás, bronchitis. Végezzünk bedörzsölést és inhalálást. Otthoni körülmények között 3-4 csepp olajat adjunk hozzá a forrásban lévő vízhez, lélegezzünk a víz gőze felett, befedve fejünket egy nagyobb törölközővel (hogy a gőz el ne szálljon). Az inhalálás után a mellkasunkat dörzsöljük be olajjal és takarózzunk be melegen.
♦ Influenza és más megfázásos betegség (elsősorban gyerekeknél). Az olajat a hát felső részébe és a mellkasba dörzsöljük masszírozó mozdulatokkal. Végezzük el a talp bedörzsölését is ezzel az olajjal napi 4-5 alkalommal a nap folyamán, 5-6 órás időközönként. Minden kezelés után a beteget itatóspapírral körbetekerjük (kéztörlő papír, papírlepedő is megfelel) és meleg takaróval betakarjuk. Azon kívül izzasztó hatású teakeveréket készítsünk a betegnek és húzzunk a lábára meleg gyapjú zoknit. 1-1 csepp olajat csepegtessünk mindkét orrjáratba.
♦ Bőrbetegségek. A jegenyefenyő olaj ismert, mint nagyszerű sebgyógyító és égési sérülések elleni szer. Sok esetben elegendő egy olajban átitatott szalvétát a sebre vagy az égési sérülésre helyezni. Ám előfordulnak olyan esetek, amikor más módszereket tanácsos alkalmazni.
♦ Levedző ekcéma. Készítsünk kenőcsöt, melyhez bármilyen zsír szolgálhat alapul: 3-4 rész olajból és 6-7 rész zsírból. Napi 2 alkalommal kenegessük a sérült bőrfelületet. A kezelés 8-12, néha 24 napig is eltarthat.
♦ Sebek kezelése: Vágások, karcolások kezelésére tiszta olajat használunk, hogy megelőzzük a begennyesedést. Nagy felületű sebek kezelését olajjal ne végezzük.
♦ Harmadfokú „A" és „B" égési sérülések. Emulziót készítünk 3 rész olajból és 7 rész spermacetumból (cetviasz) a sérült felületek kenegetésére. Otthoni körülmények között a kenőcsöt hasonló arányban készítjük el, bármilyen zsíralappal. A kenegetést napi 2-3 alkalommal végezzük.