HSG, Petevezeték átjárhatóság, meddőség kezelésére
hirdetés
HSG vizsgálat. Erre számíts!
A vizsgálat megrajzolja a petevezetékeket. Megmutatja, hogy nincsenek- e eldugulva, hogy nincs-e összenőve. Akár egy gyulladás is elzárhatja az utat, ami nem éppen szerencsés.
hirdetés
A vizsgálat
10-15 perces levetkőzés és felöltözéssel együtt. Fel kell feküdni egy asztalra, szülőpózba /térdeket a hasunkra húzzuk és megfogjuk a kezünkkel/. Egy fogóval megfogják a méhszájat. Erős szúrást fogunk érezni, ahogyan felhelyezik a csövecskét, amivel majd bejuttatják a kontrasztanyagot /1 pillanat/. Ezután a lábakat ki kell egyenesíteni és ellazulni. Közben folyamatosan érezzük a csipeszt a méhszájon, ami nem egy kellemes érzés. Ezután elkezdik befecskendezni a kontrasztanyagot, ami szintén nem kellemes, főleg, ha valami összenövés van. Maga a vizsgálat nagyon gyors, de egy biztos, hogy nem kellemes.
Orvosi megfogalmazás
A HSG során a hüvelyen át, a méhszájba helyezett kis csövecske segítségével a méh üregébe, majd onnan a petevezetékeken át a hasüreg felé kontrasztanyagot fecskendezünk, amely röntgen vizsgálattal igazolja a petevezeték átjárhatóságát vagy lezártságát.
Jó tanács
Ne olvasgass az interneten utána. Mindenkinek másmilyen, mindenki máshogy reagál erre a vizsgálatra. Felesleges megijesztened magad, az interneten szereplő történetekkel. A vizsgálat lehet pozitív és negatív. Ha valakinek el vannak dugulva a petevezetékei, további vizsgálatokra lesz szükség, esetleg műtéti beavatkozásra.
Ha átjárható vagy átjárhatóvá tudják tenni a petevezetékeket, javasolt a folyamatos együttlét, mert ilyenkor olyannyira felfrissítik a petevezetékeket, hogy sok nő szinte azonnal teherbe esik.
A HSG kórházakban ingyenes! Főleg meddőségi központ kérésére.
Ha 1 éve nem jön a baba ajánlott meddőségi központ felé elindulni, mert lehetnek olyan rejtett bajok is, amire nem is gondolunk.