Miért veszélyes a szoláriumozás?
hirdetés

A legtöbb nő barna, napbarnított bőrre vágyik. A nyári hónapokban ez könnyen elérhető, hiszen ha pár percre kifekszünk a napra már is elérhetjük a kívánt hatást. Ám a szürkébb hónapokban mikor már nincs lehetőség a napsugarak jótékony hatását élvezni az egyedüli megoldást az egyenletes bőrszín megszerzésére a szolárium jelenti. Azonban ennek a megoldásnak – hasonlóan a napozáshoz - is megvan a maga előnye és hátránya.
hirdetés
Az egyik legnagyobb veszély forrást a rendszeres, túlzott szolárium használat okozza. Ez akár súlyosan is károsíthatja a bőrt, és ha nem vagyunk elővigyázatosak, a szemünket is. Nagymértékben serkenti az öregedést, hiszen elveszi a bőr hidratáltságát, ami ráncok és pigment foltok villámgyors megjelenéséhez vezet! Ha szemünk nincs védve, felületi gyulladás vagy a retina károsodása is bekövetkezhet.
Az erős napsütéshez hasonlóan a szoláriumból áradó UV-sugarak akár bőrrák kialakulását is okozhatják, ez talán a legelterjedtebb hír, hiszen ez komoly problémát jelent. Ez az erős fény annak köszönhető, hogy a szolárium csövei – a gyors barnítás érdekében – a nap sugarainál lényegesen intenzívebb, az egyenlítői déli napfény erősségével megegyező sugarakat bocsátanak ki. Vannak olyan szoláriumok, amelyek csak hosszú hullámú UV-A sugarakat, a legtöbbjük azonban kis mennyiségben gyulladáskeltő UV-B sugarakat is leadnak. A természetes napfényben ez a sugárfajta lényegesen nagyobb mennyiségben fordul elő. Az utóbbi időben ugrásszerűen megnőtt a melanómás megbetegedések száma, és ennek bizonyítottan köze van a túlzásba vitt szoláriumozás elterjedéséhez!
Ésszerű használat
Szoláriumozni alapjában véve természetesen nem ártalmas, főként, ha betartjuk az előírásokat és aszerint cselekszünk. Ilyen erősen ajánlott tanács, hogy a minimum eltelt idő két szolárium használat között 48 óra meg kell, hogy legyen. Sokféle szolárium létezik manapság, nehéz megmondani, hogy mennyi időt tölthetünk egyszerre a mesterséges barnítóban, és ez természetesen bőrtípus függvénye is. Jobb, ha először kikérjük egy szakember tanácsát az első használatok alkalmával. Ha nem így gondoljuk, akkor legelső használatkor inkább fizessünk be a legrövidebb barnulásra, de a legfontosabb, hogy ha már bőrpír jelentkezik, csökkentenünk kell az időt, és legalább egy hetet várjunk a következő szoláriumozással!
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







