Milyen az ideális lábbeli?
hirdetés
A napunk nagy részét cipőben, de legalábbis valamilyen lábbelit viselve töltjük: elmegyünk dolgozni, iskolába és óvodába visszük a gyerekeket, bevásárolunk, kirándulunk, kutyát sétáltatunk, ügyet intézünk. Nem mindegy, hogy a nap nagy részét milyen körülmények között kell lábunknak átvészelnie.
hirdetés
A nem megfelelő lábbeli nem csak végtagjainkban okozhat fájdalmat, hanem a gerincünkben is, ezért fontos szem előtt tartani azt, hogy milyen cipőt viselünk huzamosabb ideig. Az egészséges cipő nem készteti a testet kompenzációra, hanem a súlypontot a sarkakra és a két szélső lábujj tövére helyezi, a láb boltozatának megfelelően. Az egészséges cipő tartja a bokát, és a sarka nem magasabb 4 cm-nél, a talpa pedig rugalmas és hajlékony, hogy a láb izmai szabadon dolgozhassanak.
Milyen cipőt viseljünk sportoláshoz? Pontosan olyat, amilyen az adott sportág megkövetel. A szakemberek szinte minden egyes sportágra kifejlesztettek egy cipőtípust, ami megfelel a testmozgás igényeinek. Ha belépünk egy cipőboltba, a jó eladó fel tud minket világosítani arról, hogy futáshoz, focihoz, kézilabdához milyen cipőt érdemes viselnünk.
Azok számára, akik rendszeresen futni járnak, de ezt betonon teszik, a legideálisabb a légtalpas cipő, amelynek segítségével a beton kevésbé fejt ki lehúzó hatást a térdre és a gerincre, így egy-egy esti kocogás után nem fognak remegni alattunk lábaink.
A divatcipőket is érdemes alaposan megnézni. Fontos szempont, hogy belül a harántot megfelelően alátámassza, és járásunk ruganyos maradhasson és nagyobb terhelés után se fájjanak ízületeink.
A nők többségének a cipős szekrénye rejt legalább egy pár magas sarkú cipőt is, amit ha máskor nem is, nagy alkalmakkor felvesz. De ha ez a cipő nem megfelelő, akkor ezek a ritka alkalmak is borzasztó fájdalmakat okozhatnak. Emellett, a nem megfelelő lábbeli tartós viselése testünk tartásának eldeformálódását okozhatja. Kialakulhat lábunkon bütyök, kalapácsujj, térdízületi fájdalmak, "kacsatartás" (a medence hátradőlése fokozódik, a deréktáj homorulata is nő, és a hasizmok megnyúlnak).
Cipőt pedig úgy vegyünk, hogy van nálunk vagy rajtunk zokni vagy harisnya, és ezt lehetőleg a délutáni órákban tegyük, amikor lábunk a napi terheléstől kicsit duzzadtabb. A felpróbált cipőben sétáljunk is kicsit, bizonyosodjunk meg róla, hogy gördítéskor nem nyomja-e lábujjainkat a cipő eleje, nem tör-e, szorít-e valahol, nem túl merev-e a talpa, illetve tudunk-e benne hosszabb ideig állni. Legyen a cipő állítható akár csattal, akár pánttal vagy fűzővel.