Mit tegyünk migrén esetén?
hirdetés

A migrén a növekvő gazdaságú társadalmak egyik népbetegsége. Az erős fejfájás nem csak a hétköznapokat teszi elviselhetetlenné, hanem kapcsolataink romlásához is vezethet. De tulajdonképpen mi is ez a jelenség?
hirdetés
A migrénre hajlamos emberek idegrendszere a stresszre, időjárás-változásra, erős fényre, szagra vagy zajra, hormoningadozásra, túlfeszített munkára, szorongásra az agyalapi ütőerek görcsös összehúzódásával válaszol. Az agyhoz vezető artériák szűkülése és tágulása ingerli a fájdalmat érzékelő idegsejteket. Az agyban lévő vérerek duzzanata, illetve gyulladása okozza a heves, néha csak órákig, máskor napokig is tartó, émelygéssel, látászavarokkal, hányingerrel kísért, sokszor elviselhetetlen fájdalmat. Az olykor a legkisebb mozdulatra, zajra, fényre erősödő lüktetés leggyakrabban a fej egyik oldalán jelentkezik, és rendszerint fokozatosan növekszik. Sok nőnél a menstruáció előtti néhány napban jelentkezik.
Mit jelzi a rosszullét közeledtét?
A kibontakozása előtti időszakot fáradtság, levertség, ingerlékenység, tompultság vagy indokolatlan jókedv jellemzi. Majd kialakul a féloldali, görcsös, lüktető, hasogató fájdalom, melyhez hányinger, hányás csatlakozik. Ezen felül a hang, a fény, a szag zavarja a beteget, a fizikai munkavégzés pedig súlyosbítja állapotát. A migrén rendelkezhet olyan tünetekkel is, melyek már a roham kezdete előtt jelentkeznek. Így azok, akik már ismerik ezeket, pontosan tudják annak bekövetkezését, és előre megtehetik a szükséges lépéseket! Figyeljük tehát testünk jelzéseit!
A migrén kezelése
Legfontosabb, hogy megfigyeljük, mi váltja ki a rohamokat, és ha ezt tudjuk, próbáljuk elkerülni a kiváltó tényezőket. Enyhébb esetekben megoldást nyújthatnak a vény nélkül kapható fejfájás-csillapítók, de általában egy egész doboznyi sem lenne elegendő a migrénes fejfájás enyhítésére. Komolyabb rohamok esetén mindig az orvos által előírt készítményt érdemes beszedni, hiszen még ennek van a legerősebb hatása. Ha egy hónap alatt kettőnél több roham jelentkezik, akkor célszerű megelőző kezelést alkalmazni. A megelőző kezelés csökkenti a rohamok számát, időtartamát, intenzitását, lehetővé teszi, hogy egyszerű fájdalomcsillapítókat alkalmazva megszűnjön a roham. A kezelés hossza hat héttől három–hat hónapig terjedhet.
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







