Vigyázzunk a klímával!
hirdetés
Nagyon sok munkahelyen, lakásban vagy éppen bevásárló központban használnak légkondicionáló berendezéseket. A nyári hónapokban mikor 30 fok feletti átlag hőmérsékletet mérhetünk, jól esik a hűsítő felfrissülés, ám sokan nem tudják, hogy a klímáknak nem csak pozitív tulajdonságaik vannak.
Az egyik legalapvetőbb félreértés a légkondicionálók működésének tekintetében az, hogy sokan úgy gondolják, hogy a készülék használatával friss levegőt juttatnak a helyiségbe. Pedig ez közel sincs így! A légkondicionálók tulajdonképpen az ott lévőt forgatják, szűrik és hűtik. A szűrők elsődleges szerepe abban van, hogy rajtuk telepedjenek meg a különböző baktériumok és szennyeződések, így azok ne juthassanak be a helyiség légterébe. A klimatizált szobákra nagy veszély leselkedik, ha nem tisztíttatjuk meg a hűtő berendezésünket. A rendszertelenül karbantartott szűrő nem képes tökéletes tiszta levegőt biztosítani, és ahelyett, hogy visszatartaná a szennyeződéseket, bejuttatja a helyiségbe. A split klímák esetében ráadásul a hűtést segítő kondenzvízben is könnyedén meg tudnak telepedni a kórokozók.
hirdetés
Igazából még csak kórokozó sem kell ahhoz, hogy valaki megbetegedjen a klímáktól. Elég lehet például az, ha egy forró levegőjű utcáról belépve "megcsap" minket egy hűtött helyiség levegője, amely sokszor akár 15 fokkal is hűvösebb lehet, mint a kinn tomboló kánikulai levegő. Ideális esetben az a jó, ha a belső hőmérséklet folyamatosan alkalmazkodik a külső hőmérséklethez, és ahhoz képest maximum 4-6 fokkal hűti le a levegőt - hiszen ekkora enyhülés bőven elég a kellemes közérzethez. Legtöbb esetben azonban ennél sokkal alacsonyabbra állítják a helyiségek hőjét, amely következménye alapos meghűlés lehet. A megfázás mellett további veszélyeket is rejt a tartósan alacsony hőmérséklet, főleg akkor, ha az áramló, hideg levegő éppen a nyakukba vagy a végtagokra irányul. Ebben az esetben ugyanis akár komoly ízületi gyulladást is beszerezhetünk.
Egy másik nagyon masszív betegséget is „örökölhetünk” a klímaberendezésünktől. Ez pedig nem más, mint a gombás fertőzés.. Ezek közül az egyik legismertebb és legveszélyesebb az aspergillózis. Spórája az orr- és arcüregekbe, valamint a tüdőbe veszi be magát, ahol napokon belül végzetes módon elszaporodhat. Tünetei között szintén szerepel a nehézlégzés és a mellkasi fájdalom, de emellé még véres köpet is társul, illetve a gombás gócok (arc- és orrüregben) heves fájdalmat okozhatnak. A gombás fertőzés gyakrabban égés okozta fekélyekben vagy sebekben szaporodik el, de ép, egészséges embereket is képes megtámadni, ám ha legyengült szervezettel találkozik, akár minden szervet érinthet a gombás fertőzés, beleértve az agyat, az agyhártyát is.