Visszatérő láz és a vele járó kellemetlenségek
hirdetés
Néha a tiszta, meleg, illatos szobából és a jó körülmények közül el sem tudjuk képzelni, milyen szörnyűségeket élhetnek át emberek, akiknek nem adatott ilyen jó sors. Számos betegségről még csak nem is hallottunk, nem hogy közel kerültünk volna hozzá. Pedig léteznek a világon olyan helyek, ahol a visszatérő láz enyhe betegségnek számít, pedig, ahogy a továbbiakban látni fogjuk, ez sem egy leányálom.
Mindenki látott már képet a hajléktalanok, nyomorban tengődők életéről, ám amíg nem tapasztaljuk, és nem látjuk a valóságot a saját szemünkkel, nehéz átérezni a helyzetet. Az alábbiakban bemutatunk egy betegséget, amelyet az emberen élősködő bogarak terjesztenek, és kicsit mindenki hozzátehetne a megelőzőséhez, kellő figyelmet fordítva a társadalom peremére szorultakra.
hirdetés
A visszatérő láz egy emberről emberre kullancs vagy ruhatetű által terjesztett fertőző betegség. Egy fő tünete a periodikusán visszatérő, olykor több napig is eltartó, majd hirtelen megszűnő láz. Főként a ruhatetvességek terjed, mely olyankor alakul ki, amikor az emberek nem tudnak rendszeresen tiszta ruhát venni. Képzeljük csak el a hajléktalanságot, a nyomort, a háborúkat, és az ártatlan áldozatokat. Az élősködőkben elszaporodik kór, majd amikor táplálkoznak, beviszik a betegséget az emberi szervezetbe is. Az emberből táplálkozó óvantagok, melyek Afrikában őshonosak szintén terjesztik ezt a kegyetlen kórt. Az élősködők a trópusokon jellemzően vályogházak repedéseiben rejtőznek, éjszaka táplálkoznak, és evés után azonnal elhagyják az emberi testet. Azt hinnénk ez csak a melegebb országok problémája, de érdes tudni, hogy hazánkban is jelen van, főleg a második világháború idején végzett nagy pusztítást. Ám napjainkban is előfordul a nyomortelek lakóinál, a hajléktalanoknál, és ha olyan környezetbe kerül, a tiszta embert is könnyedén megtámadhatja.
A betegség lappangási ideje három és tizenöt nap között változik. Az első tünet a hirtelen magasra szökő láz, ezt követi fejfájás, izomfájdalom, szédülés és hányás is. A bőr vörösre, majd sárgára színeződik. Az első láz idején, a nyakon és háton kiütések jelennek meg. A lázas periódusokat mindig tünetmentes periódusok követik, és többször ismétlődnek, az ismétlődések száma 13 is lehet. Belehalni ma már ritkán szoktak, ám a máj és a vese komoly gyulladásához vezethet a kór. A betegség tüneteit nem könnyű megkülönbözetni maláriától, így előfordulhat, hogy a beteget félre kezelik, ami súlyos szövődményekhez vezethet.
Kezelését tekintve sokfajta módon próbálták már elejét venni a betegségnek. Korábban a kezelésre arzénkészítményeket alkalmaztak, de az óta antibiotikum kezelést kapnak a betegek. A terápia akkor igazán sikeres, ha a gyógyszert a lázas korszakban kezdik. A sikert a láz gyors csökkenése a kórokozó vérből való eltűnése jelzi.
Tetvek esetében beszélhetünk prevencióról is, hiszen a tetveket irtani lehet, ám a kullancsoknál ez nem valósulhat meg. Rengeteg ember van, aki ma is tetves, és egész kolóniákat hordoz a testén, mert nincs lehetősége megfelelő tisztálkodásra, lakhatásra. A társadalom rendszerint félre fordítja a fejét, ha torzképet lát, ám fel kell figyelni ezekre, problémákra, ugyanis lehet, hogy holnap a gyerekünk hoz haza élősködőt az iskolából és mi tehetetlenek leszünk ellene. Bár a láz nem minden esetben jelentkezik, érdemes odafigyelni a problémára, mert a szaporodásuk megakadályozható, csak időben kell lépni. A védőnő, illetve az orvos is sokat segíthet ilyen esetekben, ám a problémát rengetegen szégyellik, így nem fordulnak vele szakemberhez. A visszatérő lázat kötelező bejelenteni, úgyhogy óvatosan bánjunk a ruhákkal, környezetünkkel, élősködőkkel, mert megkeseríthet az életünket.