Sha - láthatatlan nyilak
hirdetés
A feng shui szerint negatív hatással lehetnek az éles peremek, gerendák és sarkok, melyek férfias, agresszív jellegük miatt kellemetlen érzéseket váltanak ki. Valóban támadó hatást keltenek?
„Nemrégiben egy este gondolataimba merülten álltam a házunk előtt, és fölnéztem az előtetőnkre. Hirtelen megjelentek előttem a tetőt tartó csupasz gerendák, és ház felöl rám mutattak, mint valami ágyúk, melyek több csőből is láthatatlan össztüzet zúdíthatnak rám. Amikor aztán azt is szemügyre vettem, hogy a bejárat körül kert milyen gondozatlan, villámcsapásként ért a fölismerés, hogy miért jönnek hozzánk olyan ritkán látogatók, és miért mondják le vagy változtatják meg olyan gyakran az üzletfeleim a megbeszélés Időpontját."
hirdetés
Kellemetlen lakókörülményeket teremtenek a támadó épületrészek, a nyílegyenes utak, utcák, folyosók éppúgy, mint a rendetlenség és káosz a házban Ezért honosodott meg a feng shuiban a „sha" fogalma. Ez tulajdonképpen hibás szóhasználat, mert a fogalmat eredetileg szellemekkel és sírokkal kapcsolatosan használták, amikor egy házat a temetők vagy sírok közelsége az energiaviszonyok szempontjából károsan befolyásolt. Idetartoznak egyébként a földalatti vízerek is, amennyiben ártalmas, beteg tudati energiát vesznek föl temetőkből és antik temetkezési helyekről, melyet aztán a lakott házak alatt Ismét leadnak.
A sha bizonyos szempontból a pozitív esi ellenpólusának tekinthető. Hagyományos értelemben abból indulhatunk ki, hogy a gonosz lények és rossz szellemek csak egyenes úton tudnak előrejutni. Ezt ma is figyelembe kellene vennünk legalább a kerti utak és vízelvezetők tervezésénél. Településeken különösen akkor keletkezik sha-energia, amikor a házak sarkal vagy tetővonalai közvetlenül a szomszédos házra mutatnak. Ezek az úgynevezett „mérgezett nyilak" súlyos és tartós fenyegetést és ártalmat jelentenek. Németországban is ismerik ezt a jelenséget. Gondoljunk csak arra a mondásra, hogy nem szabad ujjal mutogatnunk egymásra.
Segítség a negatív energiák ellen
Az úgynevezett „mérgezett nyilak" tartósan káros helyzetet hoznak létre. Az ember öntudatlanul úgy érzi, hogy folyamatosan leselkedő veszélynek van kitéve. A feng shui ötleteket és segítséget kínál az Ilyen helyzetekre, amelyekké' szimbolikusan elhárítható a sha negatív befolyása. Alkalmazhatunk például kerítést, sövényt vagy fákat a nyilak támadásának felfogására. Építkezési trükkökkel vagy színek használatával is felfoghatjuk az érkező shát, hogy aztán szétoszlassuk és eltereljük a ház mellett.
A báguá-tükör
Keleten az ilyen akadályok helyett leginkább a báguá-tükör használatát ajánlják, melyet a bejárati ajtó mellé vagy fölé akasztanak fel és amely a shát visszaküldi oda, ahonnan Jött. A báguá-tükör egy nyolcszögletű, festett fatábla a közepében konkávan metszett nagyítótükörrel. A tükör körül a Ji-king nyolc trigrammáját helyezik el. Ez - durván leegyszerűsítve - a csi nyolc megjelenési formája, mely szoros összefüggésben áll jin és jang átalakulási fázisaival. Mind a nyolc szimbólum három áthúzott vagy megtört vonal kombinációjából áll.
A tükrök a kívánt irányba térítik az energiaáramot, ezért a feng shuiban fontos segédeszköz.Az ilyen tükrök természetesen szoros összefüggésben állnak a keleti mentalitással, és sokunkat talán rég meghaladott, mágikus elképzelésekre emlékeztetnek. Aki mégis használni szeretne ilyen tükröt, beszerezheti keleti fűszerüzletekben.