Te is vágysz már egy finom lecsóra?
hirdetés
Sokan nem kedvelik az összepöndörödött paradicsom héjat, ezért nem sütik le zsírjára a lecsót sem. Ebben az esetben a paprika párolását fedő nélkül, közepes lángon végezzük, mivel kisebb mértékben ugyan, de a lassú sütés alatt is kialakul a kívánt íz. De ha mégis szeretnénk lesütni zsírjára a lecsót, senki nem akadályoz meg bennünket. Sőt mi több, adunk még néhány javaslatot, milyen lecsót is készítsünk!
Bár a lecsónak nem most van a szezonja, a hosszú tél után bizonyára sokak éreznek késztetést arra, hogy lecsót készítsenek. Ráadásul hozzávalókat bármelyik kisüzletben vehetünk, vagy akár a szupermarketekben.
hirdetés
Az egyik legkedveltebb változat amúgy a tojásos lecsó. Ehhez a változathoz 1,2 kg paprika, és 60 dkg paradicsom is elegendő. Végül üssünk fel 4 tojást, szórjunk rá negyed mokkáskanál sót, és jól felverve öntsük a lecsóra. Lassú tűzön ide-oda tologatva finoman kevergessük, amíg megszilárdul. A lecsó akkor lesz ízletes, ha a ráöntött tojás nem esik szét apró golyókra a magas víztartalom miatt, hanem szálasan kocsonyásodik, mint a tojásrántotta. Amennyiben nincs vastag falú (célszerűen öntöttvas) lábasunk, akkor tegyünk az edény alá lángterelőt, és teljes lángon süssük. Melegen, önálló ételként tálalhatjuk. Ha marad még meg belőle, akkor a hűtőszekrényben tároljuk a tojás miatt. Ha több napra készítünk lecsót, akkor csak a felhasznált mennyiségre üssünk tojást. A tartósított lecsót is felhasználhatjuk, csak fedő nélkül kell sütni.
Megjegyzés: Kiváló ízű és állagú lecsót csak fehér húsú magyar paprikából lehet készíteni. A vastag húsú zöld, sárga és piros színű paprikák alkalmatlanok erre a célra.
Mostanában egyre jobban terjed a hagyományos lecsó különféle zöldségekkel (pl. cukkini, patisszon, burgonya, morzsolt csemegekukorica) való dúsítása is. Ennek legismertebb formája a cukkinis lecsó, ahol kb. 40 dg meghámozott, kimagvalt és kisebb kockákra vágott cukkinit kevernek a paprika és a paradicsom közé. A cukkinit a főzés elején, az arányosan csökkentett mennyiségű zöldpaprikához kell adni, hogy a fedő alatt keletkező gőzben megpuhuljon. A különleges ízek kedvelői a többi fűszerrel együtt egy kis csokor apróra vágott kaprot, és egy csipetnyi szőlőcukrot is adhatnak hozzá. Ez a fajta lecsó köretként is alkalmazható. Ebben az esetben nem kell rá tojást ütni, és csak 0,6 dl olajat használjunk hozzá.
Amennyiben nincs otthon tojás, akkor rizses lecsót is készíthetünk. A sokak által kedvelt rizses lecsó előállítási módja csupán annyiban különbözik a fenti változattól, hogy 10 dkg párolt rizst kell belekeverni. Ezután forraljuk fel az egészet, hogy az ízek összeérjenek, és a rizs a lecsó levét felszívja. Most csak 0,8 dl olajat használjunk hozzá. Mindegyik lecsót melegen, friss kenyérrel tálaljuk. Azért kell kenyeret enni hozzá, mert a lecsó zsíros étel. Kevesebb olajjal nem célszerű készíteni, mert akkor sütés közben leég, és nem lesz olyan jó ízű. Persze kolbásszal is dúsíthatjuk bármelyik verziót, de bátran ehetik a vegetáriánusok is kolbász nélkül.
Bónuszrecept
A bográcsos lecsó ősmagyar étel. Szabad tűzön, bográcsban készítették. A pirított tarhonya beleszórása után még negyedóráig forralták, miközben néhányszor megkeverték. Egyszerűbb lesz, ha készítünk fél adag tarhonyát, és a kész lecsóhoz keverjük. A rizses lecsóhoz hasonlóan ehhez a változathoz sem kell tojás, és most is 0,8 dl olajat használjunk hozzá. Aki kenyér nélkül kívánja enni, teljes adag tarhonyát keverjen bele. Ez esetben 6 személynek elegendő.