A legfinomabb karamellöntetek receptjei
hirdetés
Ki ne szeretné a karamellizált ízeket újra és újra érezni? Sokan azonban nem is tudják, hogyan készülnek az igazán jó karamellöntetek. Most megmutatjuk, hogyan készül a karamellszirup vagy más karamellöntet a forró palacsintákhoz, fánkokhoz, fagyikhoz!
Ezekhez a mártásokhoz a cukrot vízzel vagy tejjel, esetleg tejszínnel karamellizáljuk. Könnyen elkészíthetők, de folyamatosan figyelni kell, mert a karamell hirtelen megéghet, és ekkor megkeseredik. A karamellmártásokat előre is elkészíthetjük, de általában megszilárdulnak. Újramelegítéshez a mártást egy kis lábosba kell visszamerni, és lassú tűzön melegíteni, amíg fel nem olvad. Forró pudingokhoz, palacsintákhoz, fagylalthoz és tejszínes desszertekhez tálaljuk, vagy keverjük el sűrű görög joghurtban.
hirdetés
Karamellszirup:1 dl hideg vízből és 8 dkg kristálycukorból készítsünk cukorszirupot a recept szerint, és főzzünk belőle világos karamellt.
Citrusos-vajas karamell:Készítsünk világos karamellszirupot, majd vegyük le a tűzről. Adjunk hozzá 4 evőkanál narancslét és 2 evőkanál citromlét, vigyázva, mert a szirup fröcsögni fog. Keverjünk bele 5 dkg darabokra vágott, nem sózott vajat, majd tegyük vissza a lábost a tűzre, és állandó keverés mellett főzzük simára a mártást. Palacsintákhoz és sült banánhoz vagy almához illik.
Krémes karamellmártás:Készítsünk világos karamellszirupot, majd vegyük le a tűzről. Keverjünk bele 5 dkg nem sózott vajat és 1,5 dl tejszínt, vigyázva, mert a szirup fröcsögni fog. Tegyük vissza a lábost a tűzre, és állandó keverés mellett főzzük simára.
Vajkaramellás mártás:Sűrített tej és muscovado cukor ad gazdag, jellegzetes ízt ennek a mártásnak, amely fagylaltra kanalazva sűrű és nyúlós lesz. Lassú tűzön egy kis lábosban melegítsünk fel 7,5 dkg vajat 15 dkg világos muscovado cukorral, amíg a cukor elolvad. Forraljuk fel és főzzük 2 percig. Keverjünk bele 18 dkg cukrozottan sűrített tejet, és még 2 percig főzzük, amíg sima és fényes nem lesz.
Tipp: Karamell készítésekor mindig legyen egy nagy fémtálban hideg víz a közelben. Amint a cukorszirup világos karamellszínű lesz, mártsuk a lábos alját a hideg vízbe, megakadályozandó, hogy tovább főjön. Mindig vigyázzunk, amikor hideg folyadékot adunk a forró karamellhez, mert a szirup fröcsögni fog.
Egy kis karamelltörténet
A karamell szó eredete a Larousse Gastronomique szerint a latin Cannamella szóra vezethető vissza, melynek jelentése cukorsüveg. Egyes elméletek szerint a Cannamella a szanszkrit Ganna (cukorsüveg) és Maila (piszkos, sáros) szavakból származik.Egyes források szerint az édességként fogyasztott karamell története egészen az 1650-es évek Amerikájáig nyúlik vissza, amikor elterjedt szokás volt vízből karamellizált cukorból, valamint vajból apró édességeket készíteni. A hosszú eltarthatósága, magas energiatartalma, és egyszerű előállítása miatt a karamell nagyon népszerű volt, így az 1800-as évek elejére már körülbelül 400 karamellgyártással foglalkozó vállalat volt az USA-ban. Európában először az 1600-as évek vége felé, Franciaországban alkalmazták praliné készítésére. Ebben még nem volt állati zsír, azt csak az 1700-as évektől kezdve adagolták a karamellhez.